Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergia na pyłki: 5 drzew, które mogą uczulać

Alergia na pyłki: 5 drzew, które mogą uczulać

Alergeny ich pyłku to jedna z przyczyn wiosennych uczuleń. Poznaj drzewa, które mogą wywoływać objawy alergii.

Leszczyna
Pyłek leszczyny pojawia się w powietrzu już nawet pod koniec stycznia i jest w nim obecny do końca marca. Uwaga, jeśli masz nadwrażliwość na pyłek leszczyny, możesz mieć także alergię na pyłek brzozy i olszy. U części uczulonych stwierdza się także nadwrażliwość na orzechy laskowe, ale również ? na jabłka, gruszki czy brzoskwinie.

Olcha
Powodem wiosennych objawów alergicznych może być także olcha (olsza). Pyłek tego drzewa jest obecny w powietrzu atmosferycznym od lutego do końca kwietnia. Objawy alergii na pyłek olszy pojawiają się nagle. Uczuleni na alergeny tego pyłku są również często nadwrażliwi na leszczynę i brzozę, a także ? na jabłka, brzoskwinie i orzechy laskowe.

Topola
Topola pyli przede wszystkim w kwietniu. Wielu nadwrażliwców błędnie sądzi, że przyczyną ich dolegliwości występujących na przełomie maja i czerwca jest unoszący się w powietrzu puch topoli. W rzeczywistości puch nie ma właściwości uczulających, a objawy alergiczne w tym czasie związane z początkiem pylenia traw.

Brzoza
Alergia na pyłki brzozy jest w Polsce drugą najczęstszą przyczyną objawów okresowego alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek i atopowej astmy pyłkowej. Osoby nadwrażliwe na ten pyłek mogą mieć też alergię na jabłka, owoce pestkowe, orzechy, marchew czy ziemniaki. Brzoza pyli od kwietnia do połowy maja.

Jesion
Pyłek jesionu pojawia się w atmosferze w drugiej dekadzie kwietnia. Ma on silnie właściwości uczulające. Warto wiedzieć, że budowa alergenu pyłku jesionu jest zbliżona do alergenu oliwki. Z tego powodu uczuleni na pyłek jesionu mogą skarżyć się na silne reakcje alergiczne, kiedy znajdują się w rejonie Morza Śródziemnego oraz na obszarach upraw drzewa oliwnego.

Alergia na pyłki drzew — jak sobie radzić?
  • Maksymalnie ogranicz kontakt z alergenami ? unikaj spacerów i wycieczek do miejsc, w których rosną uczulające drzewa.

  • Symptomy alergii (katar, kichanie, niedrożność nosa, łzawienie oczu) możesz złagodzić lekami dostępnymi bez recepty, tzw. antyhistaminikami (np. Zyrtec UCB)

  • Jeżeli masz silne i powtarzające się objawy, skonsultuj się z alergologiem.


  • Źródła:

    http://zyrtec.pl/kalendarz-pylenia/
    K. Pałgan, „Poradnik alergika 4 pory roku alergii — WIOSNA”
    https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57697,pylek-leszczyny https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61629,pylek-olszy https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/58105,pylek-brzozy https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61634,pylek-jesionu https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61640,pylek-topoli https://astma.mp.pl/wszystkooastmie/kacikalergika/45993,pylki-roslin

    © Copyright by UCB/VEDIM 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. PL/ZI/1803/0016