Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 10 rad, jak przygotować się do podróży z alergią
10 rad, jak przygotować się do podróży z alergią
Wyjazdy uczuleniowca nie muszą być męką. Przeczytaj, jak się przygotować.
10 rad, jak przygotować się do podróży z alergią

Wyjazdy uczuleniowca nie muszą być męką. Przeczytaj, jak się przygotować.

Pamiętaj!

  • Zaplanuj wyjazd. Sprawdź, na jakie alergeny będziesz narażony podczas podróży i u jej celu.
  • Jeżeli jesteś uczulony na pyłki, wypoczywaj w miejscach, gdzie ich stężenie jest stosunkowo najmniejsze, czyli np. nad morzem lub w wysokich górach.
  • Podczas podróży w sezonie pylenia roślin, nie otwieraj okien w samochodzie, pociągu czy autokarze.
  • Masz alergię pokarmową? Nie zapomnij o zabraniu przekąsek do bagażu podręcznego. Pozwoli ci to uniknąć przykrych niespodzianek po przypadkowych posiłkach na postojach, stacjach kolejowych czy lotniskach. Z nieznanych dań zrezygnuj również podczas całego pobytu.
  • Czy wiesz, że niektóre linie lotnicze nadal dopuszczają palenie na pokładach samolotów? Jeżeli podróżujesz z jedną z nich, poproś o miejsce z dala od strefy dla palących. Odpowiednio wyreguluj dmuchawę powietrza.
  • Zatrzymuj się w hotelach przyjaznych alergikom. W takim miejscu możesz liczyć np. na pościel i materace dla uczuleniowców, hipoalergiczne środki do mycia w łazience, pranie i sprzątanie z uwzględnieniem potrzeb nadwrażliwców czy specjalne dania w karcie. Ponadto nie wolno w nich palić ani trzymać zwierząt. Na szczęście tego rodzaju hotele są coraz częstsze, także w Polsce!
  • Jeżeli planujesz zatrzymać się w ?zwykłym? hotelu, wybierz taki w których narażenie na alergeny będzie zminimalizowane. Stawiaj na obiekty wolne od dymu tytoniowego. Masz uczulenie na sierść zwierząt domowych? Zrezygnuj z noclegów w miejscach, które są przyjazne pupilom. W przypadku alergii na grzyby pleśniowe, poproś o suchy i słoneczny pokój z dala od basenu.
  • Unikaj zatrzymywania się w starych lub zaniedbanych budynkach, gdzie będziesz narażony na alergeny roztoczy i grzybów pleśniowych. Również nowo oddane miejsca nie służą uczuleniowcom.
  • W podróż zabierz także leki, które na co dzień stosujesz. Najlepiej przechowywać je w oryginalnym opakowaniu. Jeśli lecisz samolotem, upewnij się jakie przepisy związane z przewożeniem leków obowiązują w liniach lotniczych, które wybrałeś.

Uwaga!
Jeśli masz ciężką alergię lub astmę, odwiedź przed podróżą lekarza i omów z nim swoje plany. Upewnij się, że podjąłeś wszystkie niezbędne środki.

Inne porady
Porady
Jesień zmierzchem alergii sezonowej?
Wrzesień to miesiąc, który często bywa mylnie uważany za okres wolny od pylenia roślin. W...
Porady
Alergie sezonowe a choroby przewlekłe
Alergie sezonowe są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Objawiają się one...
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.