Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergia w ciąży

Alergia w ciąży

Oczekiwanie na potomstwo to niezwykły okres, który nie chroni jednak przed infekcjami i alergiami. Tak jak w każdym innym czasie, w trakcie ciąży kobiety narażone są na alergeny znajdujące się w otoczeniu i mogące wywołać uczulenie. Jakie są najczęstsze przyczyny alergii w ciąży i jak sobie z nią radzić? Odpowiadamy.

Choroby alergiczne - zarówno astma jak i choroby atopowe - są częste u kobiet w wieku rozrodczym. Każda z nich może pogorszyć się, poprawić lub pozostać bez zmian po zajściu w ciążę. W Stanach Zjednoczonych ponad 20% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na choroby atopowe lub nieżyt nosa. Astma natomiast dotyka aż 4-8% ciężarnych. Zmiany fizjologiczne, normalne dla okresu ciąży, mogą mieć wpływ na rozwój i przebieg astmy w tym czasie. Jej doświadczenie podczas ciąży może być w pewnym stopniu predykcyjne, ponieważ u około 60% kobiet przebieg astmy jest podobny w kolejnych ciążach. Co ciekawe, zmiany w ciężkości astmy, które kobiety przypisują ciąży, zazwyczaj powracają do przebiegu sprzed ciąży w ciągu 3 miesięcy po porodzie.

Alergia lub astma w ciąży - co robić?

Najważniejszymi krokami, jakie należy podjąć w przypadku zachorowania na astmę lub alergię w okresie ciąży, są:

  • unikanie czynników alergizujących,
  • regularne monitorowanie oraz ocena objawów,
  • edukacja pacjentki w zakresie ryzyka i korzyści płynących z przyjmowania leków.

Pierwszym i najskuteczniejszym sposobem radzenia sobie z astmą i alergią w ciąży jest unikanie czynników mogących nasilać alergię. Tak jak w przypadku każdego innego okresu w życiu, rzadkie przebywanie w pomieszczeniach z dużą ilością alergenów (np. wydzielanych przez psa lub kota) lub unikanie spacerów w okresie silnego pylenia jest najbardziej pomocne i korzystne dla kobiety w ciąży. Również regularne porządki - częsta zmiana pościeli i pranie jej w wysokiej temperaturze, odkurzanie i ścieranie kurzy - pomagają pozbyć się roztoczy, które są częstym czynnikiem wywołującym alergię. Warto także rozważyć wyposażenie mieszkania w oczyszczacz powietrza.

Zarówno dla bezpieczeństwa matki, jak i płodu opiekę nad ciężarną powinien podjąć doświadczony lekarz, który odpowiednio oceni ryzyko związane z przyjmowaniem leków i odpowiednio je dobierze. Najlepiej, by taka rozmowa odbyła się z pacjentką, planującą zajść w ciążę, jeszcze przed poczęciem.

Źródła:

  1. https://doi.org/10.1016/j.amjms.2016.05.030 [Dostęp: 05.07.2022]
  2. https://doi.org/10.1016/j.amjms.2016.05.030 [Dostęp: 05.07.2022]
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31690383/ [Dostęp: 05.07.2022]

Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 06 PL-N-ZI-ALY-2200012