Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Leszczyna, czyli pierwszy zwiastun alergii pyłkowej
Leszczyna, czyli pierwszy zwiastun alergii pyłkowej
Przełom stycznia i lutego to początek alergii pyłkowej. Pierwszym alergenem pojawiającym się w powietrzu jest pyłek leszczyny. Zazwyczaj jesteśmy na niego narażeni w lutym. Jednak gdy zima nie jest szczególnie mroźna, może nam dokuczać już w styczniu.
Leszczyna, czyli pierwszy zwiastun alergii pyłkowej
Jakie są objawy uczulenia na pyłki leszczyny? Czy istnieje możliwość wystąpienia alergii krzyżowej? Jak unikać objawów alergii?

Okres pylenia leszczyny
Pyłki leszczyny pojawiają się jako pierwsze. Zazwyczaj w lutym, jednak mogą dać o sobie znać już w styczniu. Należy pamiętać, że występowanie pyłków leszczyny jest nasilone na terenach podmiejskich, a także w pobliżu ogródków działkowych. W tych miejscach ich stężenie może być stosunkowo wysokie. Natomiast w dużych aglomeracjach miejskich utrzymuje niskie wartości.

Objawy alergii pyłkowej
U osób uczulonych na pyłki leszczyny objawy mogą pojawić się nagle. Nie jest to zjawisko charakterystyczne dla alergenów wziewnych, gdzie objawy najczęściej nasilają się stopniowo. Wszystko to za sprawą krótkiego okresu kwitnienia leszczyny i tym samym krótkiego kontaktu z alergenem. Najczęstsze objawy alergii to nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Oprócz tego może wystąpić świąd, wydzielina z nosa, kichanie oraz łzawienie oczu.

Alergia krzyżowa
Uczuleniu może towarzyszyć alergia krzyżowa na pyłki olchy i brzozy. Reakcje krzyżowe mogą wystąpić także podczas spożywania orzechów laskowych.

Jak unikać objawów alergicznych?
Osoby uczulone powinny na bieżąco sprawdzać kalendarz pylenia. Dodatkowo ważne jest unikanie takich miejsc jak ogrody, działki czy parki. W tych rejonach poziom stężenia pyłków może być wysoki. Osoby uprawiające ogród nie powinny sadzić roślin intensywnie pylących. WAŻNE! W przypadku bliskiego kontaktu z pyłkami leszczyny konieczne jest szybkie działanie. Po powrocie do domu należy zmienić ubranie. Następnie dokładnie umyć skórę i przepłukać nos. Najlepiej zrobić to za pomocą roztworu z soli fizjologicznej. Takie działania pozwolą usunąć nadmiar alergenów.

Źródła:


  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/uczulenie-na-pylek-leszczyny-aa-rcSh-gGLi-Wu8U.html
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57697,pylek-leszczyny
  • http://mowimyjak.se.pl/zdrowie/choroby/jakie-moga-byc-objawy-uczulenia-na-leszczyne,96_56202.html
  • https://mamotoja.pl/leszczyna,alergie-krzyzowe-alergen,9,r25.html
Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000014
Inne porady
Porady
Jesień zmierzchem alergii sezonowej?
Wrzesień to miesiąc, który często bywa mylnie uważany za okres wolny od pylenia roślin. W...
Porady
Alergie sezonowe a choroby przewlekłe
Alergie sezonowe są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Objawiają się one...
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.