Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 10 rad, jak przygotować się do podróży z alergią
10 rad, jak przygotować się do podróży z alergią
Wyjazdy uczuleniowca nie muszą być męką. Przeczytaj, jak się przygotować.
10 rad, jak przygotować się do podróży z alergią

Wyjazdy uczuleniowca nie muszą być męką. Przeczytaj, jak się przygotować.

Pamiętaj!

  • Zaplanuj wyjazd. Sprawdź, na jakie alergeny będziesz narażony podczas podróży i u jej celu.
  • Jeżeli jesteś uczulony na pyłki, wypoczywaj w miejscach, gdzie ich stężenie jest stosunkowo najmniejsze, czyli np. nad morzem lub w wysokich górach.
  • Podczas podróży w sezonie pylenia roślin, nie otwieraj okien w samochodzie, pociągu czy autokarze.
  • Masz alergię pokarmową? Nie zapomnij o zabraniu przekąsek do bagażu podręcznego. Pozwoli ci to uniknąć przykrych niespodzianek po przypadkowych posiłkach na postojach, stacjach kolejowych czy lotniskach. Z nieznanych dań zrezygnuj również podczas całego pobytu.
  • Czy wiesz, że niektóre linie lotnicze nadal dopuszczają palenie na pokładach samolotów? Jeżeli podróżujesz z jedną z nich, poproś o miejsce z dala od strefy dla palących. Odpowiednio wyreguluj dmuchawę powietrza.
  • Zatrzymuj się w hotelach przyjaznych alergikom. W takim miejscu możesz liczyć np. na pościel i materace dla uczuleniowców, hipoalergiczne środki do mycia w łazience, pranie i sprzątanie z uwzględnieniem potrzeb nadwrażliwców czy specjalne dania w karcie. Ponadto nie wolno w nich palić ani trzymać zwierząt. Na szczęście tego rodzaju hotele są coraz częstsze, także w Polsce!
  • Jeżeli planujesz zatrzymać się w ?zwykłym? hotelu, wybierz taki w których narażenie na alergeny będzie zminimalizowane. Stawiaj na obiekty wolne od dymu tytoniowego. Masz uczulenie na sierść zwierząt domowych? Zrezygnuj z noclegów w miejscach, które są przyjazne pupilom. W przypadku alergii na grzyby pleśniowe, poproś o suchy i słoneczny pokój z dala od basenu.
  • Unikaj zatrzymywania się w starych lub zaniedbanych budynkach, gdzie będziesz narażony na alergeny roztoczy i grzybów pleśniowych. Również nowo oddane miejsca nie służą uczuleniowcom.
  • W podróż zabierz także leki, które na co dzień stosujesz. Najlepiej przechowywać je w oryginalnym opakowaniu. Jeśli lecisz samolotem, upewnij się jakie przepisy związane z przewożeniem leków obowiązują w liniach lotniczych, które wybrałeś.

Uwaga!
Jeśli masz ciężką alergię lub astmę, odwiedź przed podróżą lekarza i omów z nim swoje plany. Upewnij się, że podjąłeś wszystkie niezbędne środki.

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.