Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

O Alergii

Czy alergia jest
dużym problemem?

Z alergią zmaga się co trzecia osoba na świecie, a chorych na nią stale przybywa. Wśród powodów zwiększania się liczby uczulonych wymieniany jest rozwój urbanizacji, motoryzacji i przemysłu, a także - zmiany w rolnictwie i produkcji żywności.

Jak się objawia?

uporczywy, wodnisty katar

duszność

łzawienie, pieczenie, palenie oczu

wysypka

Co ją wywołuje?

Objawy uczulenia występują w wyniku nieprawidłowej reakcji systemu odpornościowego na zazwyczaj nieszkodliwy czynnik, który nazywamy alergenem. Po kontakcie osoby nadwrażliwej z takim czynnikiem, jej układ immunologiczny uwalnia "w obronie" histaminę. To właśnie ta substancja jest odpowiedzialna za większość objawów alergii.

Do najpowszechniejszych alergenów należą:

  • pyłki traw, niektórych drzew i chwastów
    pyłki traw, niektórych drzew i chwastów
  • roztocze kurzu domowego
    roztocze kurzu domowego
  • sierść zwierząt
    sierść zwierząt
  • pleśń
    pleśń
  • użądlenia owadów
    użądlenia owadów
pyłki traw, niektórych drzew i chwastów

Pyłki traw, niektórych drzew i chwastów wywołują tzw. katar sienny.

Ten typ alergii zwany jest sezonowym, ponieważ powtarza się co roku w  miesiącach kwitnienia roślin, na które dana osoba jest nadwrażliwa. W Polsce głównymi alergenami z tej grupy są pyłki leszczyny, olszy (olchy), brzozy, topoli, dębu, traw, szczawiu, pokrzywy, komosy, bylicy i ambrozji.

pyłki traw, niektórych drzew i chwastów

Te małe pajęczaki są najczęstszą przyczyną alergii na kurz domowy.

Nadwrażliwość na roztocze zaliczana jest do uczuleń całorocznych. Jednak najbardziej dokucza alergikom jesienią i zimą, co jest związane z faktem, że w tym czasie częściej przebywamy w domach.

pyłki traw, niektórych drzew i chwastów

Alergeny naszych pupili znajdują się nie tylko w sierści, ale także w moczu, ślinie czy naskórku.

Uczulać mogą koty, psy i gryzonie, np. chomiki czy świnki morskie. Nadwrażliwość na alergeny zwierząt jest całoroczna, ale bardziej uciążliwa — w sezonie jesienno-zimowym.

pyłki traw, niektórych drzew i chwastów

Objawy uczulenia na alergeny grzybów mikroskopowych mogą występować zarówno sezonowo, jak i całorocznie.

Najczęstszą przyczyną alergii są grzyby z rodzaju Alternaria i Cladosporium. Kolejnym powodem uczuleń są grzyby pleśniowe wewnątrzdomowe.

pyłki traw, niektórych drzew i chwastów

Zagrożeniem dla osób nadwrażliwych są przede wszystkim owady błonkoskrzydłe, czyli osy, pszczoły, szerszenie i trzmiele.

Rekcją na ich ukłucie bywa — zagrażający życiu — wstrząs anafilaktyczny. Nawet u osób, które nie są uczulone na jad błonkoskrzydłych, użądlenie w śluzówkę jamy ustnej może doprowadzić do obrzęku górnych dróg oddechowych i duszności.

Przeziębienie czy alergia?

Zrób test

W jaki sposób walczyć z alergią?

Diagnoza

Pierwszym krokiem w zmaganiach z uczuleniem powinna być wizyta u alergologa, który określi jego stopień i przyczyny. Aby stwierdzić co dokładnie jest powodem alergii, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny oraz test. Najczęściej wykonywane są testy skórne i testy z krwi.

Terapia

W celu zmniejszenia dolegliwości chorobowych należy unikać alergenów. Rodzaj podejmowanych działań prewencyjnych zależy od przyczyn nadwrażliwości. Ważne jest także stosowanie odpowiedniego leczenia. Dostępne obecnie terapie zwiększają komfort życia osób nadwrażliwych oraz zapobiegają postępowi choroby.

Pamiętaj, że alergii nie można lekceważyć. Nieleczona choroba może prowadzić do astmy lub niewydolności płuc.