Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 4 pory roku z alergią
4 pory roku z alergią
Objawy uczuleń występują w nasilonej postaci w określonych sezonach. Poznaj zalecenia dla alergików na kolejne części roku.
4 pory roku z alergią
Objawy uczuleń występują w nasilonej postaci w określonych sezonach. Poznaj zalecenia dla alergików na kolejne części roku.

WIOSNA
Przyczyną wiosennych dolegliwości uczuleniowców są alergeny pyłku drzew i traw. Jak sobie pomóc? Po pierwsze ograniczyć kontakt z alergenami. Nadwrażliwcy powinni unikać dłuższego przebywania poza domem, gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie. Objawy alergii można też złagodzić lekami antyhistaminowymi dostępnymi bez recepty. W przypadku wzmożonych problemów, wskazana jest wizyta u alergologa.

LATO
W lecie intensywnie pylą trawy, zboża, krzewy i chwasty. Spędzanie czasu na powietrzu może się więc wiązać z objawami alergicznymi. Co robić? Podobnie jak wiosną, uczuleniowcy powinny unikać miejsc, w których notuje się wysokie stężenia alergizujących pyłków. Należy także zapobiegać ukłuciom i użądleniom owadów, zwłaszcza pszczół, os, szerszeni i trzmieli. Ich użądlenia mogą być groźne nie tylko dla uczulonych na jad.

JESIEŃ
Jesienna aura ułatwia rozwój grzybów pleśniowych. Uczuleni na ten alergen mogą odczuwać dolegliwości podczas wycieczek do lasu czy prac w ogrodzie. Dodajmy, że u osób z astmą oskrzelową, które są nadwrażliwe na zarodniki grzybów pleśniowych, nierzadko dochodzi do zaostrzenia choroby. O tej porze roku alergikom zaczynają też bardziej doskwierać objawy uczuleń całorocznych, wywoływanych przez alergeny znajdujące się w domu.

ZIMA
Zimą alergikom nadal dają się we znaki dolegliwości związane z uczuleniami całorocznymi. Zalicza się do nich nadwrażliwość na roztocze kurzu domowego, zarodniki grzybów pleśniowych wewnątrzdomowych oraz na alergeny zwierząt. Rady dla uczuleniowców? Należy często otwierać okna, co zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się alergenów w mieszkaniu. Warto także zadbać o zdrową dietę i odpowiedni aktywny wypoczynek. Zima to również dobry czas na diagnozowanie alergii.

Źródła:


K. Pałgan, Poradniki alergika „4 pory roku alergii WIOSNA”, „4 pory roku alergii LATO”, „4 pory roku alergii JESIEŃ”, „4 pory roku alergii ZIMA”, Warszawa 2015


©Copyright by UCB/VEDIM 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.