Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

4 rodzaje testów alergicznych

4 rodzaje testów alergicznych

Ostatnie miesiące roku to dobry czas na wykonanie testów alergicznych. Sprawdź, jakie badania służą rozpoznaniu uczuleń.

Testy skórne

Najczęściej stosowane testy na alergie. Lekarz może ci je zlecić, by zdiagnozować nadwrażliwość na alergeny wziewne, jad owadów, niektóre leki czy pokarmy. Testy te wykonywane są zazwyczaj na przedramionach. Podczas badania niewielkie dawki alergenów podaje się na skórę lub śródskórnie. Diagnoza polega na ocenie bąbli, które pojawiają się na skórze. Najlepszy moment na przeprowadzenie tych testów to okres wolny od objawów. W przypadku podejrzenia alergii pyłkowej jest to zazwyczaj czas od października do grudnia. Testy skórne wykonuje się u pacjentów od 4. roku życia.

Testy z krwi

Prowadzone są zamiast lub obok testów skórnych. Na czym polegają? W trakcie badania pielęgniarka pobierze ci krew z żyły. Następnie w laboratorium zostaną oznaczone przeciwciała IgE dla konkretnych alergenów. Podwyższony poziom swoistych IgE skierowanych przeciwko poszczególnym alergenom, może wskazywać na uczulenie na te czynniki. Testy z krwi stosuje się zwłaszcza u dzieci do 4. roku życia (ponieważ nie wymagają współpracy z pacjentem) oraz u osób przyjmujących na stałe leki, które mogłyby wpłynąć na wynik innych badań diagnostycznych dotyczących alergii.

Próby prowokacyjne

W jakich przypadkach lekarz może zastosować u ciebie próbę prowokacyjną? Ten rodzaj testu wykonuje się w celu rozpoznania m.in. trudniejszych przypadków alergii wziewnej czy astmy, a także alergii zawodowej i pokarmowej. Próba prowokacyjna polega na podaniu alergenu bezpośrednio do nosa, oskrzeli, worka spojówkowego lub doustnie. Prowokacją alergenową jest np. sprawdzenie reakcji organizmu po zjedzeniu ?podejrzanego? pokarmu, który został wcześniej wyeliminowany z jadłospisu na 10-14 dni.

Naskórkowe testy płatkowe

Aby potwierdzić, że twoje zmiany na skórze są wynikiem alergii kontaktowej, specjalista zleci ci wykonanie naskórkowego testu płatkowego. W przebiegu tego testu specjalnie przygotowane alergeny (w tym wypadku są to związki chemiczne, z którymi stykasz się w codziennym życiu) przykleja się do skóry pleców. Odczyt wyników dokonywany jest dwukrotnie ? po 48 i 72 godzinach od umieszczenia alergenów na skórze. Diagnoza wynika z oceny zaczerwienień, grudek i pęcherzyków, które pojawiły się na skórze.  

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/147718,proby-prowokacyjne

https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/64114,testy-skorne

https://www.mp.pl/pacjent/astma/badania/45988,testy-skorne

&copyCopyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone