Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 5 chwastów, które mogą uczulać
5 chwastów, które mogą uczulać

Alergeny pyłku chwastów to kolejny, po alergenach pyłku drzew i traw, powód sezonowych uczuleń. Dowiedz się więcej.

5 chwastów, które mogą uczulać

Alergeny pyłku chwastów to kolejny, po alergenach pyłku drzew i traw, powód sezonowych uczuleń.

Bylica
Nadwrażliwość na jej pyłek jest w Polsce trzecią najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia spojówek. Chwast kwitnie od lipca do września. Obfitemu pyleniu i przenoszeniu się jego pyłku pomaga sucha i upalna aura. Uważaj zwłaszcza za miastem, gdzie średnie dobowe stężenia pyłku bylicy są zwykle kilkakrotnie wyższe niż w mieście. U nadwrażliwych na alergeny tej rośliny może też występować uczulenie na jabłko, seler, marchew, rumianek czy przyprawy.

Pokrzywa
W Polsce najpowszechniejsza jest pokrzywa zwyczajna. Chwast rośnie w miejscach zacienionych, w ogrodach, zaroślach, przy płotach i na pastwiskach. Kwitnie od maja do września. Stężenia pyłku pokrzywy osiągają bardzo wysokie wartości w atmosferze. Na szczęście alergia na jej pyłek występuje rzadko. Częściej uczula bliska krewna pokrzywy ? parietaria, na którą możesz natrafić głównie w krajach śródziemnomorskich.

Parietaria
Zwana także pomurnikiem lekarskim. Występuje zwłaszcza w krajach basenu Morza Śródziemnego. Alergeny pyłku parietarii mają silne działanie uczulające. Rośnie ona przy drogach, na gruzowiskach i murach. W Katalonii i na Balearach jej pyłek jest obecny w powietrzu atmosferycznym przez cały rok. We Włoszech jest odpowiedzialna za 60-65 proc. objawów alergii pyłkowej. W Polsce pomurnik lekarski kwitnie od czerwca do września. Na ten chwast możesz się natknąć przede wszystkim w okolicach Krakowa i Poznania.

Ambrozja
Roślina pochodzi z Ameryki Północnej i tam jest główną przyczyną alergii pyłkowej, ale jej najbardziej uczulające gatunki występują także w Polsce. Kwitnienie ambrozji w naszym kraju rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października. Musisz wiedzieć, że u osób nadwrażliwych na alergeny pyłku tego chwastu może także dochodzić do reakcji uczuleniowych po kontakcie z alergenami pyłku bylicy i ekstraktu z koszyczków rumianku.

Babka
Uczulenie na jej pyłek występuje zazwyczaj wraz z nadwrażliwością na alergeny pyłku innych roślin. Chwast kwitnie od maja do września. Mimo długiego okresu pylenia, stężenia jego pyłku w powietrzu atmosferycznym w Polsce nie osiągają wysokich wartości, a średnie ? rzadko. Miej się jednak na baczności w pobliżu trawników, łąk czy polan, na których rośnie dużo babki. Tam stężenia jej pyłku bywają na tyle wysokie, że u uczulonych mogą wystąpić objawy chorobowe.

Źródła:


https://zyrtec.pl/kalendarz-pylenia/
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/59351,pylek-bylicy
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/58563,pylek-babki
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62823,pylek-parietarii
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62822,pylek-pokrzywy
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62824,pylek-ambrozji

 

&copy?Copyright by UCB/VEDIM 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. PL/ZI/1807/0038

Inne porady
Porady
Wpływ alergii na zdrowie psychiczne: depresja, lęki i jakość...
Alergie kojarzą się głównie z katarem siennym, wysypkami czy astmą, ale ich wpływ na psychikę...
Porady
Alergie całoroczne a astma: jak jedno wpływa na drugie?
Alergie całoroczne i astma często idą w parze, ponieważ obie choroby mają podłoże immunologiczne i...
Porady
Alergie a przeziębienie: jak odróżnić jedno od drugiego zimą?
Katar, kichanie, swędzenie nosa – objawy te mogą towarzyszyć tak przeziębieniu, jak i alergii. Rozpoznanie,...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.