Porady

żadnego
ale...

5 chwastów, które mogą uczulać
23.08.2018 Porady wróć

5 chwastów, które mogą uczulać

Alergeny pyłku chwastów to kolejny, po alergenach pyłku drzew i traw, powód sezonowych uczuleń.

Bylica
Nadwrażliwość na jej pyłek jest w Polsce trzecią najczęstszą przyczyną okresowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zapalenia spojówek. Chwast kwitnie od lipca do września. Obfitemu pyleniu i przenoszeniu się jego pyłku pomaga sucha i upalna aura. Uważaj zwłaszcza za miastem, gdzie średnie dobowe stężenia pyłku bylicy są zwykle kilkakrotnie wyższe niż w mieście. U nadwrażliwych na alergeny tej rośliny może też występować uczulenie na jabłko, seler, marchew, rumianek czy przyprawy.

Pokrzywa
W Polsce najpowszechniejsza jest pokrzywa zwyczajna. Chwast rośnie w miejscach zacienionych, w ogrodach, zaroślach, przy płotach i na pastwiskach. Kwitnie od maja do września. Stężenia pyłku pokrzywy osiągają bardzo wysokie wartości w atmosferze. Na szczęście alergia na jej pyłek występuje rzadko. Częściej uczula bliska krewna pokrzywy ? parietaria, na którą możesz natrafić głównie w krajach śródziemnomorskich.

Parietaria
Zwana także pomurnikiem lekarskim. Występuje zwłaszcza w krajach basenu Morza Śródziemnego. Alergeny pyłku parietarii mają silne działanie uczulające. Rośnie ona przy drogach, na gruzowiskach i murach. W Katalonii i na Balearach jej pyłek jest obecny w powietrzu atmosferycznym przez cały rok. We Włoszech jest odpowiedzialna za 60-65 proc. objawów alergii pyłkowej. W Polsce pomurnik lekarski kwitnie od czerwca do września. Na ten chwast możesz się natknąć przede wszystkim w okolicach Krakowa i Poznania.

Ambrozja
Roślina pochodzi z Ameryki Północnej i tam jest główną przyczyną alergii pyłkowej, ale jej najbardziej uczulające gatunki występują także w Polsce. Kwitnienie ambrozji w naszym kraju rozpoczyna się w sierpniu i trwa do października. Musisz wiedzieć, że u osób nadwrażliwych na alergeny pyłku tego chwastu może także dochodzić do reakcji uczuleniowych po kontakcie z alergenami pyłku bylicy i ekstraktu z koszyczków rumianku.

Babka
Uczulenie na jej pyłek występuje zazwyczaj wraz z nadwrażliwością na alergeny pyłku innych roślin. Chwast kwitnie od maja do września. Mimo długiego okresu pylenia, stężenia jego pyłku w powietrzu atmosferycznym w Polsce nie osiągają wysokich wartości, a średnie ? rzadko. Miej się jednak na baczności w pobliżu trawników, łąk czy polan, na których rośnie dużo babki. Tam stężenia jej pyłku bywają na tyle wysokie, że u uczulonych mogą wystąpić objawy chorobowe.

Źródła:
https://zyrtec.pl/kalendarz-pylenia/ https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/59351,pylek-bylicy https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/58563,pylek-babki https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62823,pylek-parietarii https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62822,pylek-pokrzywy https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62824,pylek-ambrozji


©?Copyright by UCB/VEDIM 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. PL/ZI/1807/0038

Warto przeczytać...

16.05.2019

4 rodzaje testów alergicznych

Sprawdź, jakie badania służą rozpoznaniu uczuleń.

Porady
8.05.2019

Wiosna

Rozwiąż rebus i odpowiedz na pytanie! Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy aparatem Instax Mini!

Porady
28.11.2018

Sprawdź, jakie zwierzęta mogą być przyczyną alergii?

Objawy alergii po sezonie pylenia mogą oznaczać uczulenie na domowego pupila. Sprawdź, jakie zwierzęta powodują nadwrażliwość

Porady