Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 5 przyczyn nasilenia objawów alergii
5 przyczyn nasilenia objawów alergii
Jeśli masz do czynienia z alergią, na pewno wiesz, że w niektórych okresach lub w pewnych okolicznościach Twoje objawy mogą się zaostrzać. Przy alergiach wziewnych nieodzownym wsparciem dla alergika jest kalendarz pylenia. Co jednak, jeśli nasze samopoczucie się pogarsza, a nie jesteśmy w stanie zlokalizować źródła alergenu? Powodów może być kilka. Sprawdź, gdzie może leżeć przyczyna.
5 przyczyn nasilenia objawów alergii
Nagłe zmiany temperatur

Zarówno zimą, jak i latem możemy mieć do czynienia z większymi skokami temperatury. Na przykład, kiedy wychodzimy z klimatyzowanego pomieszczenia w upalny dzień lub wracamy zziębnięci do ogrzewanego mieszkania w zimowy wieczór. Do tego dochodzi również różnica w wilgotności powietrza. Częste zmiany otoczenia mogą osłabiać układ odpornościowy i nasilać objawy alergiczne.

Palenie papierosów

Palenie papierosów, również bierne, samo w sobie jest bardzo szkodliwe. Dodatkowo błony śluzowe, podrażnione przez dym papierosowy i substancje smoliste zawarte w papierosie, stają się bardziej podatne na działanie alergenów. Nasza naturalna bariera ochronna jest zaburzona, a to już prosta droga do nasilenia objawów alergii.

Smog

Zanieczyszczone powietrze jest groźne nie tylko dla naszego układu oddechowego. Osoby, u których stwierdzono atopowe zapalenie skóry, mogą poczuć, że ich skóra jest bardziej wysuszona i podrażniona po dłuższym przebywaniu na powietrzu.

Nawilżacze powietrza

Bardziej wilgotne powietrze z reguły przynosi ulgę alergikom. Ważne jednak, by było one regularnie czyszczone. Jeśli zapomnimy o odpowiedniej konserwacji urządzenia i wymianie filtrów możemy doprowadzić do rozwoju pleśni i bakterii, które są groźne nie tylko dla alergików.

Basen

W zdrowym ciele - zdrowy duch. Alergicy powinni jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu wrażliwej skóry, ponieważ w kontakcie z chlorem może ją podrażniać. Wysoka zawartość chloru w wodzie może również negatywnie wpływać na oczy i drogi oddechowe.

Źródła:

  • https://www.hellozdrowie.pl/artykul-9-nawykow-nasilajacych-objawy-alergii/#korzystanie-z-nawilzaczy-powietrza [dostęp 11.02.2022]
  • https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,piec-czynnikow--ktore-wplywaja-na-zaostrzenie-objawow-alergii,artykul,1731289.html [dostęp 11.02.2022]
Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 02 PL-N-ZI-ALY-2200005
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.