Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 6+ faktów o alergii na grzyby pleśniowe
6+ faktów o alergii na grzyby pleśniowe
Czy wiesz, że winę za występowanie objawów alergii mogą ponosić zarodniki grzybów pleśniowych? Poznaj najważniejsze fakty na ten temat.
6+ faktów o alergii na grzyby pleśniowe


FAKT 1: Grzyby pleśniowe są częstą przyczyną alergii.
Uczulenie na zarodniki grzybów pleśniowych, zwanych też mikroskopowymi, dotyczy 10 proc. populacji. U 30-50 proc. z tych osób rozwijają się choroby alergiczne, w tym alergiczny nieżyt nosa, alergiczne zapalenie spojówek i astma. Alergia na pleśnie może mieć charakter całoroczny lub tylko sezonowy. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, niedrożnością i swędzeniem nosa, dusznościami czy świszczącym oddechem. Czasem pojawia się zapalenie krtani.

FAKT 2: Najczęściej uczulają pleśnie zewnątrzdomowe z rodzaju Alternaria i Cladosporium.
Pleśnie dzieli się na zewnątrzdomowe i wewnątrzdomowe. Te pierwsze występują na martwej materii organicznej. Mogą to być np. opadłe liście, siano czy słoma. Pleśnie tego rodzaju pasożytują też na roślinach. Rozwojowi grzybów pleśniowych sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność. Najwyższe stężenie zarodników pleśni w powietrzu notuje się zazwyczaj od czerwca do sierpnia. Wbrew nazwie pleśnie zewnątrzdomowe mogą być obecne także wewnątrz budynków.

FAKT 3: Narażenie na pleśnie zewnątrzdomowe można zmniejszyć.
Jak ograniczyć kontakt z pleśniami zewnątrzdomowymi w sezonie pylenia? Należy śledzić komunikaty dla alergików (są one dostępne np. na www.facebook.com/ZyrtecUCB) i unikać długotrwałego przebywania na powietrzu, gdy stężenie zarodników pleśni jest wysokie. Ponadto uczulonym zaleca się rezygnację z koszenia trawnika, grabienia liści, rozrzucania kompostu czy innych prac w ogrodzie.

FAKT 4: Pleśnie wewnątrzdomowe mogą znajdować się w wilgotnych pomieszczeniach.
Zarodniki pleśni wewnątrzdomowych cały rok występują w powietrzu w podobnych stężeniach. Na ten rodzaj pleśni można się natknąć w źle wentylowanych piwnicach, łazienkach i kuchniach. Pleśnie wewnątrzdomowe są również obecne w kurzu domowym i nieprawidłowo eksploatowanej klimatyzacji. Mogą znajdować się na czerstwym pieczywie, owocach czy warzywach. Spośród tego rodzaju pleśni najczęściej uczulają te z rodzaju Aspergillus i Penicillium.

FAKT 5: Alergeny pleśni mogą być też obecne w pracy czy w szkole.
Pleśnie wewnątrzdomowe występują także na krytych basenach, w saunach, drewnianych domkach letniskowych czy starych budynkach szkolnych. Grzyby pleśniowe mogą być również przyczyną alergii zawodowej. Narażeni na jej rozwój są zwłaszcza ogrodnicy, rolnicy, piwowarzy, piekarze czy pracownicy zakładów farmaceutycznych.

FAKT 6: Istnieją sposoby na ograniczenie kontaktu z pleśniami wewnątrzdomowymi.
Przy uczuleniu na pleśnie wewnątrzdomowe należy unikać nawilżaczy, wykładzin, tapet i hodowania roślin doniczkowych. Trzeba również szybko pozbywać się domowych odpadków i dbać o prawidłowe działanie ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Powinno się też ograniczyć do minimum czas przebywania w suterenach, piwnicach, drewnianych altankach czy na krytych basenach.

Źródła: • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61722,grzyby-mikroskopowe-plesniowe (dostęp 10.05.20)
 • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/71776,alergia-na-cladosporium (dostęp 10.05.20)
 • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/72848,uczulenie-na-alergeny-zarodnikow-grzybow-plesniowych-a-pieczenie-jamy-ustnej-i-jezyka (dostęp 10.05.20)
 • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/64373,alergeny-grzybow-mikroskopowych-z-rodzaju-alternaria (dostęp 10.05.20)
 • https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45997,plesnie (dostęp 10.05.20)
 • http://alergia.org.pl/pacjent/alergeny/grzyby.htm (dostęp 10.05.20)
 • https://alergia.pta.med.pl/alergia/objawy/ (dostęp 10.05.20)


 • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000008

  Inne porady
  Porady
  Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
  Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
  Porady
  Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
  Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
  Porady
  Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
  Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
  Zyrtec UCB
  Lek przeciwhistaminowy
  o działaniu przeciwalergicznym.