Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 6+ faktów o alergii na leki
6+ faktów o alergii na leki
Alergia na lek to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego po zastosowaniu farmaceutyku w zaleconej dawce. Ten rodzaj uczulenia dotyczy ok. 5-10 proc. leczonych osób. Poznaj najważniejsze fakty na jego temat.
6+ faktów o alergii na leki


FAKT 1: Alergia na lek to szkodliwa reakcja niespodziewana.
Działania niepożądane leków można przewidzieć. Producent umieszcza dane na ich temat w ulotce przylekowej. Ponadto farmaceutyki pochodzące z tej samej grupy dają zazwyczaj podobne objawy niepożądane (np. kaszel po zastosowaniu niektórych leków przeciwko nadciśnieniu). Reakcja alergiczna nie jest także tożsama z reakcją toksyczną, która może wystąpić po przedawkowaniu leku.

FAKT 2: Leki z niektórych grup uczulają częściej
W przypadku niektórych farmaceutyków wystąpienie reakcji alergicznej jest bardziej prawdopodobne. Najczęściej uczulają antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, część leków na padaczkę, preparaty przeciwnowotworowe i tzw. leki biologiczne. Alergię mogą wywołać farmaceutyki w różnej postaci, tj. tabletki, iniekcje, krople czy maści.

FAKT 3: Do wystąpienia alergii na leki przyczynia się wiele czynników
Powody alergii na leki nie są do końca poznane. Zidentyfikowano jednak czynniki mające na nią wpływ. Pierwszym z nich jest podatność chorego uwarunkowana genetycznie. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest większe, jeśli dany medykament jest długo stosowany. Częściej uczulają się osoby dorosłe i będące kobietami. Alergia na leki jest też powszechniejsza u ciężko chorujących przewlekle (np. na mukowiscydozę czy AIDS) oraz u przechodzących ostrą infekcję.

FAKT 4: Leki mogą wywoływać reakcję alergiczną o różnym nasileniu
Reakcja alergiczna na lek jest zazwyczaj łagodna lub średnio nasilona. Jej najczęstsze objawy to zmiany skórne (tzw. osutki, pokrzywka, obrzęk). Niektórzy skarżą się na gorączkę, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, biegunkę czy duszność. W części przypadków może dojść do uogólnionej reakcji organizmu, którą nazywa się wstrząsem anafilaktycznym. Anafilaksja potencjalnie zagraża życiu!

FAKT 5: Reakcja alergiczna może wystąpić w różnym czasie od przyjęcia leku
Objawy alergii mogą pojawić się w różnym czasie od zastosowania specyfiku. Te następujące po kilku minutach noszą nazwę reakcji natychmiastowej. Reakcja, która występuje po kliku godzinach, dniach czy nawet tygodniach od rozpoczęcia stosowania leku, określana jest jako opóźniona. Warto wiedzieć, że uczulenie może się także pojawić u osoby, która wcześniej dobrze tolerowała dany lek.

FAKT 6: Reakcjom alergicznym na leki można zapobiegać
By zapobiec ponownemu wystąpieniu alergicznej reakcji polekowej, należy unikać farmaceutyku, który wcześniej ją wywołał. Trzeba pamiętać, że alergia może pojawić się także po medykamentach zawierających podobne substancje uczulające. Poleca się też stosowanie jak najmniejszej liczby farmaceutyków w jednym czasie. Powinno się także zażywać tylko konieczne leki i unikać częstego powtarzania kuracji tymi samymi medykamentami.

Źródła:



  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/60038,alergia-na-leki (23.02.20)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/lekowe/57687,alergeny-lekowe (23.02.20)
  • https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/choroby-alergiczne/138605,alergia-na-leki-u-dzieci (23.02.20)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000006.

    Inne porady
    Porady
    Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
    Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
    Porady
    Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
    Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
    Porady
    Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
    Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
    Zyrtec UCB
    Lek przeciwhistaminowy
    o działaniu przeciwalergicznym.