Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

6+ najczęstszych objawów alergii na pyłki roślin

6+ najczęstszych objawów alergii na pyłki roślin

Objawy alergii pojawiają się w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na substancje zwane alergenami, które szkodzą tylko osobom uczulonym. Jednym z najczęstszych alergenów jest pyłek roślin. Alergia pyłkowa dokucza co roku podczas kwitnienia traw, drzew czy chwastów. Często po raz pierwszy daje o sobie znać u dzieci w wieku szkolnym. Czym się może objawiać?



Katar
Katar alergiczny, zwany siennym, cechuje się wodnistym wyciekiem z nosa i seryjnym kichaniem. Wyróżnia go też uporczywe swędzenie i zaczerwienie nosa. Może również występować jego blokada. Dzieci z katarem alergicznym zazwyczaj oddychają przez otwarte usta. Pocierają też nos do góry w specyficzny sposób. Ten charakterystyczny gest nazywany jest salutem alergicznym. Jeśli takie symptomy nawracają co roku o podobnej porze, trzeba zgłosić się do alergologa.

Objawy oczne
W przeważającej liczbie przypadków katarowi siennemu towarzyszy alergiczne zapalenie spojówek. Jego najbardziej charakterystycznym symptomem jest swędzenie oczu. Poza tym oczy łzawią, pieką i są przekrwione. Chorzy mogą mieć także obrzęknięte powieki. Najczęściej dolegliwości dotyczą obu oczu. Co robić w przypadku nagłego wystąpienia takich objawów? Należy przerwać kontakt z alergenami. Następnie trzeba przemyć oczy chłodną wodą i położyć na nie chłodne, wilgotne kompresy z gazy.

Kaszel
W dniach, kiedy stężenie uczulających pyłków w atmosferze jest wysokie, mogą występować także objawy astmy, a zwłaszcza suchy, napadowy kaszel. Dlaczego trzeba zwrócić na to uwagę? Kaszel, w połączeniu z katarem i objawami dotyczącymi oczu, bywa mylnie rozpoznawany jako infekcja i nieskutecznie leczony antybiotykami. Zdarza się, że właściwa diagnoza zostaje postawiona po 2-3 latach nawracania objawów. Dopiero wtedy wdrażane jest też odpowiednie leczenie.

Zmiany skórne
Alergia na pyłki wiąże się także z objawami skórnymi. Uczuleni mogą skarżyć się na pokrzywkę, czyli wysypkę przypominającą wyglądem poparzenie przez ten chwast. W części przypadków pokrzywce towarzyszy tzw. obrzęk naczynioruchowy. Obrzęk ten dotyczy tkanek podskórnych, np. ust, powiek, rąk czy stóp. Co jeszcze? U osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) może dojść do zaostrzenia choroby.

Objawy alergii pokarmowej
Część osób z uczuleniem na pyłki reaguje chorobowo na niektóre warzywa, owoce czy orzechy. Taka reakcja, zwana krzyżową, wynika z podobieństwa alergenów znajdujących się w pyłkach i wybranych produktach żywnościowych. Objawy? Często to zespół alergii jamy ustnej (oral allergy syndrome, OAS), czyli obrzęk, swędzenie i pieczenie w ustach i gardle czy chrypka. Mogą się też jednak pojawić nudności, wymioty, biegunka, a nawet groźna dla życia anafilaksja.

Zmęczenie
Zmęczenie to jeden z mniej oczywistych objawów alergii pyłkowej. U chorych występują też problemy ze snem. Mogą się także pojawiać zaburzenia koncentracji o znacznym nasileniu. W cięższych przypadkach alergia utrudnia naukę lub pracę, wykonywanie codziennych czynności czy uprawianie sportu. Podsumowując: przegląd objawów choroby dowodzi, że alergia pyłkowa, potocznie utożsamiana głównie z kichaniem, jest w istocie chorobą ogólnoustrojową.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek (dostęp 23.02.20)
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2243,pylkowica-nie-tylko-alergiczne-sezonowe-zapalenie-blony-sluzowej-nosa.html (dostęp 23.02.20)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa (dostęp 23.02.20)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/62554,zespol-alergii-jamy-ustnej (23.02.20)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka (dostęp 23.03.20)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000006.