Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

6 sposobów na zimową ochronę atopowej skóry

6 sposobów na zimową ochronę atopowej skóry

Atopowe zapalenie skóry, zwane również wypryskiem atopowym oraz egzemą, to najpowszechniejsza alergia skórna. Do najczęściej występujących objawów atopii zaliczamy silny świąd, zaczerwienienia, drobne ranki czy wypryski, które zazwyczaj nasilają się zimą. Z czego to wynika? Skóra atopowa z natury jest przesuszona i wymaga szczególnej ochrony. Jednak zimą objawy mogą się nasilać. Mróz, wiatr i suche powietrze są głównymi czynnikami, które zaostrzają atopię. Jak sobie z tym radzić? Sprawdź nasze porady!

Po pierwsze: zapobiegaj

Wychodząc na zewnątrz, zawsze ubieraj ciepłe rękawiczki (najlepiej z naturalnych materiałów) i szalik. Przy mroźnych powiewach wiatru warto również osłaniać twarz, by nie narażać jej na mikrouszkodzenia.

Po drugie: dobierz właściwą pielęgnację

Tu liczy się systematyczność. Wypracuj rutynę pielęgnacyjną, zaczynając od delikatnego oczyszczania, które nie naruszy warstwy ochronnej naskórka. Postaw na głęboko nawilżające kremy do twarzy i skóry dłoni - sprawdzą się łagodne dermokosmetyki do skóry atopowej.

Po trzecie: chroń usta, uszy i skórę głowy

Często zapominamy, że one również mogą być narażone na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Stosuj odżywcze pomadki ochronne, które sprawdzą się przy spierzchniętych, wysuszonych ustach i nie zapominaj o osłanianiu głowy. Mróz obkurcza naczynia krwionośne, przez co do cebulek włosów dociera mniej substancji odżywczych.

Po czwarte: dobierz właściwą dietę

Zimą brakuje nam witamin i mikroelementów, a ich niedobór może nasilać niektóre objawy atopowego zapalenia skóry. Zdrowsza dieta wzmocni Twój organizm, a tym samym wpłynie korzystnie na stan Twojej skóry.

Po piąte: nie zapominaj o SPF

Skórę twarzy, zwłaszcza atopowej, należy chronić nie tylko przed wiatrem i mrozem, ale również promieniami słonecznymi. Dlatego stosuj krem z filtrem przez cały rok, nie tylko na narciarskim stoku.

Po szóste: unikaj gwałtownych zmian temperatury

Gwałtowne zmiany temperatury mogą powodować jeszcze mocniejsze wysuszenie skóry - wracając z zimowego spaceru, nie wskakuj od razu pod gorący prysznic. Daj swojemu organizmowi czas, by powoli się rozgrzał.

Źródła:
  • https://www.zsercemoatopii.pl/wiedza/wplyw-zimy-skore-atopowa/ [dostęp: 23.01.2022]
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/atopowe-zapalenie-skory-azs-nasila-sie-zima-i-wiosna-aa-J6J2-bDYz-NtJY.html [dostęp: 23.01.2022]
  • https://ktociewyleczy.pl/wiedza/wellbeing/uroda-i-pielegnacja/4025-skora-na-mrozie [dostęp: 23.01.2022]
Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 01 PL-N-ZI-ALY-2200001