Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

7+ faktów o pyłku traw, które musisz poznać

7+ faktów o pyłku traw, które musisz poznać

Czy wiesz, że pyłek traw to najczęstsza przyczyna występowania objawów kataru siennego i astmy pyłkowej u Polaków? Sprawdź więcej faktów na ten temat.



FAKT 1: Pyłek traw to ?alergen idealny?
W latach 30-tych ubiegłego wieku August Thommen opisał pięć warunków, jakie musi spełniać pyłek, by wywołać alergię u podatnej na nią osoby. W Polsce takim ?idealnym alergenem? jest m.in. pyłek traw. Zawiera bowiem alergeny zdolne do wywołania uczulenia, jest lekki, produkowany w ogromnych ilościach, należy do roślin wiatropylnych i występujących u nas powszechnie.

FAKT 2: Rodzina traw liczy około 11 000 gatunków
Trawy rosną w różnych strefach klimatycznych. Mogą przetrwać nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Dlatego uważa się je za rośliny, które odniosły ewolucyjny sukces. W naszym kraju występuje około 200 gatunków traw. Ponieważ zawarte w nich uczulające białka są do siebie podobne, alergolodzy traktują wszystkie trawy jako jedną grupę. Zaliczają do niej także zboża.

FAKT 3: Objawy alergii na pyłek traw dotyczą nie tylko nosa i oczu
Najczęstsze objawy alergii na pyłek traw to katar sienny i alergiczne zapalenie spojówek. Gdy stężenie pyłku w atmosferze jest bardzo wysokie, u części osób występują też symptomy astmy. Jednak chorzy mogą się również skarżyć na zmęczenie, zaburzenia snu, koncentracji i uczenia się, bóle głowy czy obniżenie nastroju. W niektórych przypadkach pojawiają się także dolegliwości skórne.

FAKT 4: U uczulonych na pyłek traw mogą występować też objawy alergii pokarmowej
U części osób z nadwrażliwością na pyłek traw mogą pojawić się objawy alergii po zjedzeniu m.in. pomidorów, otrębów i mąki zbóż czy nasion roślin strączkowych. Taka reakcja alergiczna, zwaną krzyżową, wynika z podobieństwa w budowie alergenów pyłku traw oraz wymienionych pokarmów. Najczęściej objawia się uczuciem swędzenia i pieczenia warg, gardła czy języka.

FAKT 5: Intensywne pylenie traw rozpoczyna się zazwyczaj pod koniec maja
Pylenie traw w Polsce zaczyna się najczęściej w ostatniej dekadzie kwietnia. W atmosferze są wtedy obecne pojedyncze ziarna pyłku, które nie szkodzą uczulonym. Główny okres pylenia przypada zazwyczaj na czerwiec i pierwszą połowę lipca. W sierpniu trawy pylą już mniej intensywnie. Przestają kwitnąć we wrześniu.

FAKT 6: Objawy alergii pyłkowej bardziej dokuczają w miastach niż na wsi
Objawy alergii na pyłki są bardziej dotkliwe w miastach niż na wsi. Dlaczego? To wina zanieczyszczeń, które drażnią i uszkadzają śluzówki układu oddechowego, co ułatwia pyłkom alergizowanie całego organizmu. Ponadto mogą stanowić ?nośnik? dla alergenów pyłkowych. Nierzadko powodują też zmiany w biologicznych strukturach pyłków, zwiększając ich alergenowość.

FAKT 7: Istnieją sposoby na ograniczenie kontaktu z pyłkiem traw
Całkowite usunięcie pyłku traw z otoczenia nie jest możliwe, jednak stopień narażenia można kontrolować. Uczulonym zalecane jest zaznajomienie się z kalendarzem pylenia roślin oraz unikanie przebywania na świeżym powietrzu w dniach o najwyższym stężeniu pyłków. Rekomenduje się też m.in. zamykanie okien w mieszkaniu i samochodzie oraz spacerowanie w deszczu lub zaraz po nim.

Źródła:

  • M. Jarosz red., Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Warszawa 2016, 2017, s. 246
  • http://alergia.org.pl/index.php/2020/01/03/ziarna-pylku-zboz-fakty-i-mity/ (dostęp 27.04.2020)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61715,alergia-na-pylek-traw (dostęp 27.04.2020)
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/591,alergia-pylkowa.html (dostęp 27.04.2020)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000008