Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

7+ najczęstszych wyzwalaczy alergii

7+ najczęstszych wyzwalaczy alergii

Do objawów alergii dochodzi, kiedy siły obronne organizmu uczuleniowca nadgorliwie reagują na czynniki nieszkodliwe dla zdrowych osób. Takie czynniki nazywa się alergenami. Istnieje około kilkadziesiąt tysięcy alergenów. Poznaj najczęstsze.



Pyłki roślin
Seryjne kichanie, wodnisty katar czy swędzenie oczu to charakterystyczne objawy alergii pyłkowej, która występuje w okresie kwitnienia uczulających drzew, traw i chwastów. Jak się chronić przed pyłkami? Śledź komunikaty dotyczące pylenia roślin. Staraj się nie wychodzić z domu w ciepłe, wietrzne dni, gdy stężenie pyłków w powietrzu atmosferycznym jest wysokie. Zamykaj okna w domu i samochodzie.

Roztocze kurzu domowego
Alergia na roztocze kurzu domowego dokucza cały rok. Jej najczęstszym symptomem jest poranna blokada nosa, ale te mikroskopijne pajęczaki mogą wyzwolić także objawy astmy. Sposoby na zmniejszenie populacji roztoczy w mieszkaniu? Pierz pościel co tydzień w temperaturze powyżej 60 st. C. Stosuj pokrowce z tzw. tkanin barierowych. Pozbądź się z domu rzeczy, na których gromadzi się kurz, np. grubych zasłon, bibelotów czy dywanów. Często wietrz.

Pleśnie
Grzyby pleśniowe rozwijają się na martwej materii organicznej (np. na stosach liści) lub pasożytują na roślinach. Można się na nie natknąć także w wilgotnych pomieszczeniach. Mogą uczulać sezonowo i całorocznie. Powodują katar alergiczny, zapalenie krtani, świszczący oddech czy duszności. Jak unikać alergenów pleśni? Dbaj o dobrą wentylację w mieszkaniu. Zrezygnuj z roślin doniczkowych i nawilżaczy powietrza. Szybko naprawiaj wszelkie wycieki. Nie grab liści.

Zwierzęta domowe
Alergeny zwierząt domowych znajdują się w złuszczonym naskórku, wydzielinie gruczołów potowych lub łojowych, moczu, ślinie czy sierści. Mogą wywołać m.in. katar alergiczny czy objawy astmy. Zalecenia lekarzy? By zmniejszyć narażenie, odkurzaj odkurzaczem filtrem HEPA. Usuń z domu tapicerowane meble, grube zasłony i dywany. Wybierz łatwo zmywalne podłogi i myj je regularnie środkiem dezynfekującym. Ogranicz przebywanie pupila w sypialni.

Jady owadów błonkoskrzydłych
Ukłucie czy użądlenie alergika przez pszczołę, osę, trzmiela lub szerszenia może wywołać reakcję o różnym nasileniu ?  od odczynów skórnych do groźnej anafilaksji. Jak tego uniknąć? Nie chodź boso. Nie prowokuj owadów ubraniami w jaskrawych kolorach i perfumowanymi kosmetykami. Nie pij na powietrzu słodkich płynów w puszkach czy ciemnych butelkach. Uwaga! Ukłucie przez owada śluzówek jamy ustnej może prowadzić do obrzęku dróg oddechowych i duszności nie tylko u alergików.

Pokarmy
Czy wiesz, że za 90 proc. alergii pokarmowych odpowiada tylko osiem produktów? Do tej tzw. wielkiej ósemki należy mleko, jajka, orzeszki ziemne, inne orzechy, ryby, pszenica, skorupiaki i soja. Objawem alergii pokarmowej może być swędzenie ust, pokrzywka, wymioty, biegunka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Rady ekspertów? Zdiagnozuj alergię u specjalisty. Uważnie czytaj etykiety produktów spożywczych. Unikaj pokarmów, na które masz alergię.

Leki
Reakcja alergiczna występuje najczęściej po antybiotykach oraz lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zazwyczaj jest łagodna lub średnio nasilona. Plan działania? Unikaj leku, który wywołał u ciebie objawy alergii. Pamiętaj, że możesz doświadczyć reakcji alergicznej także po lekach zawierających podobne alergeny (to zjawisko nazywane jest reakcją krzyżową). Zażywaj tylko konieczne farmaceutyki. Stosuj jak najmniej leków jednocześnie.

Źródła:

  • https://alergia.pta.med.pl/porady-dla-alergikow/ (dostęp 15.12.2019)
  • https://alergia.pta.med.pl/alergia/objawy/ (dostęp 15.12.2019)
  • https://alergia.pta.med.pl/alergia/alergia-pokarmowa/ (dostęp 15.12.2019)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/60038,alergia-na-leki (dostęp 15.12.2019)
  • https://docplayer.pl/6421390-Wielka-osemka-alergenow-pokarmowych.html (dostęp 15.12.2019)
  • Pałgan, Poradnik alergika. Cztery pory alergii. Lato, Warszawa 2015


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-2000004.