Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

7+ porad, jak przetrwać sezon pylenia roślin

7+ porad, jak przetrwać sezon pylenia roślin

Katar, kichanie, łzawienie oczu, swędzenie nosa, oczu, podniebienia czy gardła ? to tylko część symptomów alergii na pyłki drzew, traw i chwastów. Choroba może być bardzo dokuczliwa. By kontrolować jej objawy, należy stosować leki przeciwalergiczne i unikać kontaktu z pyłkami. Jak to zrobić?



Ogranicz aktywności na powietrzu
Bądź na bieżąco z prognozą pylenia (znajdziesz ją np. na www.facebook/ZyrtecUCB). Unikaj przebywania na świeżym powietrzu w gorące, suche czy wietrzne dni, gdy stężenie pyłków jest największe. Poranne ćwiczenia wykonuj w domu lub na siłowni. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz, rób to w trakcie deszczu lub po nim.

Regularnie sprzątaj mieszkanie
W czasie kwitnienia uczulających cię roślin, staraj się zamykać okna w domu. Dopilnuj zwłaszcza, by były zamknięte w nocy i nad ranem. Wietrzenie rób po deszczu. Po dłuższym pobycie na dworze, przebieraj się i bierz prysznic. Często odkurzaj mieszkanie. Używaj do tego urządzenia z filtrem HEPA. Nie susz prania na zewnątrz.

Zadbaj o łóżko i sypialnię
Chroń się przed wdychaniem pyłków przez całą noc. Śpij przy zamkniętych oknach. Przed pójściem spać myj włosy, by nie przenieść osadzonych na nich ziaren pyłku na poduszkę. Ponadto dbaj o łóżko. Regularnie pierz narzutę i koc. Często zmieniaj pościel. Nie zapominaj zwłaszcza o wymianie poszewki na poduszce.

Wypoczywaj w bezpiecznych rejonach
Planując urlop, korzystaj z kalendarza pylenia. W sezonie alergicznym unikaj wyjazdów na wieś czy do lasu. Wystrzegaj się przebywania w pobliżu upraw żyta, spacerów po łąkach i kontaktu z sianem. Nie podróżuj przy otwartych oknach. Wypoczywaj nad morzem lub wysoko górach. Tam stężenie pyłków jest najmniejsze.

Zamknij okna w samochodzie
W sezonie pylenia zamykaj też okna i dach w aucie. Uruchom w pojeździe zamknięty obieg powietrza. Wyposaż samochód w filtry przeciwpyłkowe i dbaj o ich regularną wymianę. Często odkurzaj wnętrze auta. Pamiętaj, że pyłki mogą się także gromadzić na wierzchnich okryciach. Podczas jazdy schowaj je do bagażnika.

Zwracaj uwagę na to, co jesz
Część osób uczulonych na pyłki roślin ma objawy alergii po zjedzeniu niektórych owoców, warzyw czy orzechów. To tzw. alergia krzyżowa, która wynika z podobieństwa alergenów zawartych w pyłkach i tych produktach. Lekarz potwierdził u ciebie alergię krzyżową? Unikaj pokarmów reagujących z pyłkami roślin, na które masz uczulenie.

Stosuj leki przeciwalergiczne
Przyjmuj preparaty przeciwalergiczne. Część z nich jest dostępna bez recepty. Do takich specyfików należą np. leki antyhistaminowe. Dzięki nim złagodzisz objawy alergii, takie jak m.in. katar, kichanie, zatkany nos, łzawienie oczu czy pokrzywka. W przypadku cięższych symptomów, skonsultuj się z lekarzem. Po diagnozie, stosuj się do zaleceń specjalisty.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/205340,alergiczny-niezyt-nosa-a-wypadki-komunikacyjne (dostęp 25.04.2020)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61715,alergia-na-pylek-traw (dostęp 25.04.2020)
  • https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45993,pylki-roslin (dostęp 25.04.2020)
  • https://alergia.pta.med.pl/porady-dla-alergikow/ (dostęp 25.04.2020)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000008.