Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 7 porad, jak radzić sobie z alergią zimą
7 porad, jak radzić sobie z alergią zimą
Zima przyjazna alergikom? Niekoniecznie! To prawda, że w sezonie zimowym nic tak nie pyli. Dodatkowo nie ma owadów, na których użądlenia moglibyśmy być uczuleni. Jednak to właśnie zimą rozwija się alergia na roztocza kurzu domowego. A także na owoce cytrusowe.
7 porad, jak radzić sobie z alergią zimą
Pierwsze oznaki uczulenia na kurz pojawiają się już jesienią. Wtedy, gdy na zewnątrz robi się chłodniej. A w domach zaczyna działać ogrzewanie. Kurz zalegający w mieszkaniu zaczyna się unosić. Tym samym daje o sobie znać alergikom. Warto przygotować się na nadchodzący czas. Tak, aby alergia nie stała się uciążliwa. Przed Wami 7 porad, jak poradzić sobie z alergią zimą!

Wilgotność
Aby zmniejszyć ilość roztoczy, należy zadbać o odpowiednią wilgotność. Staraj się utrzymywać ją na poziomie około 50% w mieszkaniu. Zwłaszcza w sypialni, gdzie roztocza mają najlepsze warunki do bytowania.

Temperatura
Pamiętaj, aby nie dopuścić do przegrzania mieszkania. W innym wypadku stworzysz prawdziwy raj dla roztoczy. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza.

Pranie
Roztocza kurzu domowego mają to do siebie, że lubią gromadzić się na? pościeli. Pamiętaj, aby często ją zmieniać ? najlepiej raz w tygodniu. Pierz ją w gorącej wodzie, powyżej 60 stopni. Wietrz pościel, koce, poduszki oraz pluszowe zabawki na balkonie. Dzięki temu wymrozisz bakterie oraz roztocza. Warto również zainwestować w pościel przeznaczoną dla alergików. A także ochraniacze na materace. Pozwolą ograniczyć ekspozycję na alergen roztoczy kurzu domowego.

Sprzątanie
Ważne jest regularne usuwanie kurzu z mebli, odkurzanie oraz mycie podłóg. Warto rozważyć pozbycie się dywanów oraz zasłon. To w nich lubią bytować roztocza kurzu domowego, powodując alergię. W dziecięcym pokoju pamiętaj, aby chować zabawki tuż po zabawie. Dzięki temu kurz nie będzie miał okazji, aby się na nich zadomowić.

Wietrzenie
Nie zapomnij o wietrzeniu mieszkania! Intensywnie, lecz przez krótki okres.

Zwierzęta
Staraj się ograniczyć kontakt ze zwierzętami, nie wpuszczając ich do sypialni. Nawet jeśli nikt z domowników nie ma alergii na sierść zwierząt. Pamiętaj, że zarówno sierść, jak i naskórek sprzyjają rozwojowi roztoczy.

Oczyszczanie
Warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. Jest to szczególnie polecane osobom zmagającym się z uciążliwymi objawami alergii. Są one wyposażone w specjalne filtry. Dzięki temu eliminują z powietrza pyłki, roztocza kurzu domowego, grzyby oraz bakterie.

Źródła: • https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/zimowe-alergie/
 • https://www.babyboom.pl/maluszek/zdrowie/zimowe-alergie
 • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/dom-przyjazny-alergikowi-aa-c4y8-RMMe-oWou.html


 • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000012

  Inne porady
  Porady
  Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
  Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
  Porady
  Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
  Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
  Porady
  Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
  Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
  Zyrtec UCB
  Lek przeciwhistaminowy
  o działaniu przeciwalergicznym.