Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady 7+ przedmiotów (i osób), które mogą cię uczulać
7+ przedmiotów (i osób), które mogą cię uczulać
Alergeny to substancje (najczęściej cząsteczki białka) wywołujące reakcję alergiczną. Specjaliści szacują, że jest ich około kilkudziesięciu tysięcy. Wiele z nich występuje w naszym najbliższym otoczeniu. Sprawdź, co może być przyczyną twojej alergii.
7+ przedmiotów (i osób), które mogą cię uczulać


Łóżko
W miejscach przeznaczonych do spania bytuje najwięcej roztoczy mieszkaniowych. W 1 gramie kurzu z łóżka znajdować się może ponad 3000 osobników. Czy wiesz, że istotnym źródłem alergenów są też dziecięce łóżeczka? Naukowcy z Łodzi sprawdzili pył pobrany z materacy i pościeli dzieci z 50 mieszkań. Szukali w nim alergenów psa, kota, roztocza kurzu oraz karalucha. Wynik? Wszystkie alergeny były jednocześnie obecne w łóżeczkach w 41 proc. lokali.

Fikus
Fikus (figowiec benjamiński) to popularna roślina ozdobna. Jej uszkodzone liście są źródłem soku, który zawiera uczulający lateks. Lateks alergizuje zarówno kontaktowo (po zetknięciu ze skórą), jak i wziewnie. Może wywoływać objawy od łagodnych do zagrażających życiu, takich jak wstrząs anafilaktyczny. Lateks zawarty jest także w soku wydzielanym przez gwiazdę betlejemską (poinsecję nadobną), którą zapewne dekorujesz mieszkanie na święta.

Buty
Winę za tzw. wyprysk obuwniczy ponosi przede wszystkim chrom, który jest obecny w garbowanej skórze i metalowych elementach twoich butów. Chrom to jeden z głównych alergenów kontaktowych. Wyprysk wywołany przez ten metal jest zazwyczaj długotrwały i ma ciężki przebieg. U części osób zmiany chorobowe na stopach wiążą się jednak z alergią na tworzywa sztuczne, gumę, kalafonię czy kleje. W takich przypadkach prognozy są lepsze.

Pieniądze
Zmiany skórne, które pojawiają się po kontakcie z bilonem mogą być spowodowane nadwrażliwością na nikiel. Alergia na ten metal jest najpowszechniejszym uczuleniem kontaktowym w krajach rozwiniętych. Częściej doskwiera kobietom. Gdzie jeszcze znajdziesz nikiel? Jest on bardzo często dodawany do biżuterii, guzików w dżinsach, sprzączek w paskach czy zamków spodni. Występuje też w jedzeniu, co również może szkodzić silnie uczulonym.

Smartfon
Nie możesz obyć się bez komórki? Musisz wiedzieć, że w skład smartfonów i laptopów wchodzi kobalt, który powoduje m.in. wyprysk kontaktowy. Jego objawy to suchość, szorstkość, swędzenie, grudki i pęcherzyki na skórze. Alergia na kobalt dotyczy 8 procent Europejczyków. Naukowcy nie wykluczają, że notowany ostatnio wzrost liczby osób z uczuleniem na ten metal ma związek z dynamicznym rozwojem telefonii komórkowej.

Marynarka
By odczuwać objawy alergii na włos konia, nie musisz mieć kontaktu ze zwierzęciem. Niektórzy badacze uważają bowiem, że powodem alergii może być także włos koński, który wchodzi w skład materacy, obić mebli i klap marynarek. Jakie choroby wywołują alergeny ssaków? To przyczyna kataru alergicznego, zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry i astmy oskrzelowej. Wyjątkowo może pojawić się migrena czy pokrzywka kontaktowa.

Bilska osoba
Powodem alergii bywa też mąż, żona, dziecko, a nawet współpracownik. Każde z nich może przyczynić się do wyprysku z pocałunku (ang. kissing dermatitis). Tak nazywane są wszystkie kontaktowe zmiany skórne, które wywołuje alergen stosowany przez inną osobę. Przykład? Wystąpienie objawów alergii u męża po kilku dniach, odkąd żona zaczęła smarować się propolisem (kitem pszczelim). Z tego rodzaju sytuacją możemy mieć też do czynienia pomiędzy rodzicami i dziećmi, a także w pracy.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/artykuly/15837,kit-pszczeli-propolis (dostęp 09.12.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/67547,alergia-na-chrom (dostęp 09.12.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/57748,alergia-na-nikiel (09.12.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/168537,srodowisko-domowe-moze-byc-istotnym-zrodlem-alergenow (dostęp 09.12.19)
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/2116,alergia-na-roztocze-kurzu-domowego.html (dostęp 09.12.19)
  • http://cybra.p.lodz.pl/Content/8629/Medycyna_Pracy_2006_T_57_nr_4_(359-364).pdf (dostęp 09.12.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/60034,alergia-na-wlos-konia (dostęp 09.12.19)
  • http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2019/05/7.pdf (dostęp 09.12.19)
  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-2000004.
    Inne porady
    Porady
    Sezon pylenia (październik): Cladosporium i Alternaria
    Grzyby mikroskopowe, takie jak Cladosporium i Alternaria, są powszechnie spotykane w środowisku i choć niewidoczne...
    Porady
    Jesień zmierzchem alergii sezonowej?
    Wrzesień to miesiąc, który często bywa mylnie uważany za okres wolny od pylenia roślin. W...
    Porady
    Alergie sezonowe a choroby przewlekłe
    Alergie sezonowe są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Objawiają się one...
    Zyrtec UCB
    Lek przeciwhistaminowy
    o działaniu przeciwalergicznym.