Jabłka
To uczulenie często powiązane jest z alergią na pyłki brzozy, dlatego też wywołuje alergię krzyżową. Jabłoń należy do rodziny Rosaceae, z tego względu mogą pojawić się także inne objawy. Występują one po kontakcie z roślinami spokrewnionymi z jabłonią - przede wszystkim brzoskwiniami i orzechami laskowymi. Alergia występuje nie tylko po spożyciu surowego owocu. Nawet niewielki kontakt skóry może wywołać alergię pokarmową. Wtedy pojawia się łzawienie, kichanie oraz wyciek z nosa. Po spożyciu surowego jabłka jest możliwy obrzęk błony śluzowej, a także świąd skóry.
Ważne! Do najbardziej niebezpiecznej sytuacji dochodzi w przypadku wystąpienia obrzęku gardła. Wtedy może wystąpić reakcja anafilaktyczna, powodująca silne obniżenie ciśnienia krwi, nudności i wymioty.
Truskawki
Charakterystyczną reakcją alergiczną po spożyciu tego owocu jest pokrzywka na całym ciele. Plamy po truskawkach, które pojawiają się na ciele, zwykle ustępują bez pozostawiania śladu. Do objawów zaliczane są także wymioty, ból brzucha czy biegunka. Po wystąpieniu dolegliwości należy przyjąć lek antyhistaminowy.
Ważne! U osoby uczulonej na ten owoc może pojawić się wstrząs anafilaktyczny, czyli najcięższa postać reakcji uczuleniowej. Jest ona szczególnie niebezpieczna dla dzieci i kobiet w ciąży.
Banany
Uczulenie na banany współwystępuje z alergią na lateks oraz gumę. Jednak alergii często towarzyszy uczulenie również na inne owoce - zwłaszcza na kiwi, awokado czy orzechy kasztana jadalnego. Spożycie bananów może powodować reakcję krzyżową z ziarnami zbóż. Objawy alergii pokarmowej to m.in. swędząca wysypka, ból brzucha czy nudności. Może pojawić się również biegunka, nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek. Charakterystyczne reakcje alergiczne to też trudności w oddychaniu, świszczący oddech czy kaszel. Mniej charakterystyczne objawy to bóle głowy, zaburzenia snu oraz koncentracji.
Ważne! Alergeny nie znikają nawet po ugotowaniu tego owocu, dlatego nadal istnieje ryzyko wystąpienia objawów.
Kiwi
Owoc ten jest silnym alergenem. Uczulenie na kiwi powoduje rekcję krzyżową z sezamem, papryką, mąką żytnią, pyłkami brzozy, makiem, melonem, brzoskwinią, papają, ananasem, jabłkiem, orzechami laskowymi oraz ziemniakami. Na kiwi muszą uważać także osoby, które mają uczulenie na lateks. Do objawów zaliczamy świąd, obrzęk języka, gardła, jamy ustnej oraz ust.
Owoce cytrusowe
W tej grupie znajdziemy pomarańcze, cytryny, grejpfruty, cedry i bergamotki. Są one uważane za owoce, które najczęściej powodują uczulenie. Choć rzadko wywołują objawy alergii pokarmowej. U większości osób występują tuż po spożyciu owocu. Do najczęstszych objawów zaliczamy mrowienie i swędzenie warg, języka oraz gardła. Zauważalne jest też zaczerwienienie oraz łagodny obrzęk warg i dziąseł. W przypadku bezpośredniego kontaktu z cytrusem mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, suchość czy łuszczenie się naskórka. Zdarza się pojawienie obrzęku, a nawet pęcherzy na skórze.
Ważne! W rzadkich przypadkach alergia pokarmowa na owoce może powodować wstrząs anafilaktyczny. Jest on niebezpieczny dla zdrowia i życia. Wtedy wymagana jest hospitalizacja. O wstrząsie anafilaktycznym świadczyć może pokrzywka, zaczerwieniona skóra, obrzęk ust i gardła, astma, nudności, wymioty, biegunka oraz spadek ciśnienia krwi powodujący osłabienie.
Źródła:
?Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 05 PL-N-ZI-ALY-2100004