Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Alergia na choinkę – czy to możliwe?
Alergia na choinkę – czy to możliwe?
Święta coraz bliżej. Nadchodzi magiczny czas, kiedy szukamy prezentów dla najbliższych. Przygotowujemy świąteczne potrawy. Wyciągamy z dna szafy świąteczne ozdoby choinkowe. I? kupujemy żywe lub sztuczne drzewko. Pięknie wystrojona choinka to nieodzowny element Bożego Narodzenia.
Alergia na choinkę – czy to możliwe?
To również czas, kiedy znacznie wzrastają dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jest to związane z rozwojem roztoczy kurzu domowego oraz pleśni w mieszkaniu. Kiedy zdecydujemy się na zakup choinki, musimy pamiętać o ryzyku wystąpienia alergii. Jeśli zaczniemy kichać, a na naszej skórze pojawią się niewielkie zaczerwienienia, prawdopodobnie mamy uczulenie na choinkę. A dokładniej na to, co się na niej znajduje.

Czy ataki alergiczne może wywoływać tylko świerk? A może objawy alergii powodują także inne gatunki? Czy sztuczne drzewko może być równie niebezpieczne, co żywe?

Żywe drzewko
W pewnym badaniu przeanalizowano ponad 20 wycinków świątecznych drzewek. Wykryto w nich ponad 50 różnych rodzajów pleśni. Bytują one na igłach, kiedy rośliny rosną w swoim naturalnym środowisku. Gdy trafiają do domu, może dojść do gwałtownego rozrostu kolonii grzybiczych. Wtedy pojawia się kaszel, ból zatok i klatki piersiowej oraz nieżyt nosa. Skóra robi się podrażniona. Zauważalna jest wysypka. Zdarza się, że występują także duszności. Powodem jest aż czterokrotne zwiększenie ilości pleśni w warunkach domowych. Aby uniknąć powyższych objawów alergii, choinkę należy odpowiednio przygotować. Spryskaj drzewko wodą i dokładnie oczyść, nim przystąpisz do dekorowania. Dzięki temu przynajmniej w części usuniesz mikroorganizmy.

Sztuczne drzewko
Decydując się na sztuczne drzewko, zazwyczaj przechowujemy je w ustronnym miejscu. Na strychu, w piwnicy czy garażu. W tym czasie zbiera się na nim mnóstwo kurzu domowego oraz pleśni. To właśnie one potrafią dać się we znaki nie tylko alergikowi. Kontakt z nimi może przyczynić się do powstania wodnistego kataru. A także nasilenia ataków astmy czy innych reakcji alergicznych. Ważne jest odpowiednie przygotowanie choinki, nim przystąpimy do jej udekorowania. Dokładnie opłucz, a następnie osusz lub wynieś na kilka godzin. Pozwoli to na uniknięcie wniesienia roztoczy i rozprzestrzeniania ich po domu.

Kiedy zdecydować się na zakup drzewka świątecznego?
Jeśli w domu mieszka alergik, nie warto spieszyć się z zakupem żywego drzewka. Najlepiej wstrzymać się nawet do 24 grudnia. A po świętach nie zwlekać z usunięciem choinki. W ten sposób unikniesz nasilenia objawów alergii. Pamiętaj, aby przejrzeć także ozdoby choinkowe. Zwłaszcza gdy leżały na dnie szafy, strychu lub w piwnicy. Staraj się unikać stosowania anielskich włosów i łańcuchów. Bardzo szybko zbiera się na nich kurz, który może nasilić objawy astmy.

Źródła: • https://parenting.pl/uwazaj-na-choinke-moze-uczulac
 • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-choinke-czy-to-mozliwe
 • https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/uczulenie-na-choinke-aa-LShQ-4kEu-ytcJ.html


 • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000012

  Inne porady
  Porady
  Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
  Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
  Porady
  Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
  Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
  Porady
  Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
  Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
  Zyrtec UCB
  Lek przeciwhistaminowy
  o działaniu przeciwalergicznym.