Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergia na choinkę – czy to możliwe?

Alergia na choinkę – czy to możliwe?

Święta coraz bliżej. Nadchodzi magiczny czas, kiedy szukamy prezentów dla najbliższych. Przygotowujemy świąteczne potrawy. Wyciągamy z dna szafy świąteczne ozdoby choinkowe. I? kupujemy żywe lub sztuczne drzewko. Pięknie wystrojona choinka to nieodzowny element Bożego Narodzenia.

To również czas, kiedy znacznie wzrastają dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jest to związane z rozwojem roztoczy kurzu domowego oraz pleśni w mieszkaniu. Kiedy zdecydujemy się na zakup choinki, musimy pamiętać o ryzyku wystąpienia alergii. Jeśli zaczniemy kichać, a na naszej skórze pojawią się niewielkie zaczerwienienia, prawdopodobnie mamy uczulenie na choinkę. A dokładniej na to, co się na niej znajduje.

Czy ataki alergiczne może wywoływać tylko świerk? A może objawy alergii powodują także inne gatunki? Czy sztuczne drzewko może być równie niebezpieczne, co żywe?

Żywe drzewko
W pewnym badaniu przeanalizowano ponad 20 wycinków świątecznych drzewek. Wykryto w nich ponad 50 różnych rodzajów pleśni. Bytują one na igłach, kiedy rośliny rosną w swoim naturalnym środowisku. Gdy trafiają do domu, może dojść do gwałtownego rozrostu kolonii grzybiczych. Wtedy pojawia się kaszel, ból zatok i klatki piersiowej oraz nieżyt nosa. Skóra robi się podrażniona. Zauważalna jest wysypka. Zdarza się, że występują także duszności. Powodem jest aż czterokrotne zwiększenie ilości pleśni w warunkach domowych. Aby uniknąć powyższych objawów alergii, choinkę należy odpowiednio przygotować. Spryskaj drzewko wodą i dokładnie oczyść, nim przystąpisz do dekorowania. Dzięki temu przynajmniej w części usuniesz mikroorganizmy.

Sztuczne drzewko
Decydując się na sztuczne drzewko, zazwyczaj przechowujemy je w ustronnym miejscu. Na strychu, w piwnicy czy garażu. W tym czasie zbiera się na nim mnóstwo kurzu domowego oraz pleśni. To właśnie one potrafią dać się we znaki nie tylko alergikowi. Kontakt z nimi może przyczynić się do powstania wodnistego kataru. A także nasilenia ataków astmy czy innych reakcji alergicznych. Ważne jest odpowiednie przygotowanie choinki, nim przystąpimy do jej udekorowania. Dokładnie opłucz, a następnie osusz lub wynieś na kilka godzin. Pozwoli to na uniknięcie wniesienia roztoczy i rozprzestrzeniania ich po domu.

Kiedy zdecydować się na zakup drzewka świątecznego?
Jeśli w domu mieszka alergik, nie warto spieszyć się z zakupem żywego drzewka. Najlepiej wstrzymać się nawet do 24 grudnia. A po świętach nie zwlekać z usunięciem choinki. W ten sposób unikniesz nasilenia objawów alergii. Pamiętaj, aby przejrzeć także ozdoby choinkowe. Zwłaszcza gdy leżały na dnie szafy, strychu lub w piwnicy. Staraj się unikać stosowania anielskich włosów i łańcuchów. Bardzo szybko zbiera się na nich kurz, który może nasilić objawy astmy.

Źródła:

  • https://parenting.pl/uwazaj-na-choinke-moze-uczulac
  • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-choinke-czy-to-mozliwe
  • https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zdrowie/uczulenie-na-choinke-aa-LShQ-4kEu-ytcJ.html


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000012