Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergia na lateks – objawy, przyczyny, leczenie

Alergia na lateks – objawy, przyczyny, leczenie

Czy wiesz, że alergia na lateks może prowadzić do groźnej anafilaksji? Dowiedz się więcej.

Czy wiesz, że alergia na lateks może prowadzić do groźnej anafilaksji? Dowiedz się więcej.

Objawy
Uczulenie na lateks objawia się zmianami skórnymi, zapaleniem spojówek, katarem, kichaniem, swędzeniem czy astmą. Najcięższą reakcją na ten alergen jest anafilaksja (nazywana też wstrząsem anafilaktycznym), która może zagrażać życiu. Jej objawy obejmują: trudności w oddychaniu, nudności i wymioty, kołatanie serca, chrypkę, uczucie silnego osłabienia i gwałtowny spadek ciśnienia krwi. U większości chorych symptomy te poprzedza wystąpienie wysypki.

Uwaga! Jeżeli masz objawy anafilaksji, pilnie zadzwoń po pogotowie.


Źródła lateksu
Lateks jest obecny m.in. w rękawiczkach gumowych, balonach, zabawkach, prezerwatywach, okularach i czepkach pływackich, rakietach tenisowych, płaszczach od deszczu czy butach gumowych. Znajduje się także w wielu materiałach medycznych, np. w cewnikach, plastrach, kroplomierzach, gumkach do polerowania plomb oraz w elastycznych bandażach.

Pamiętaj! Jeżeli masz uczulenie na lateks, informuj o tym lekarzy, pielęgniarki i dentystów.


Alergia na lateks, a alergia pokarmowa
U niektórych uczulonych na lateks występuje także alergia pokarmowa na ananasy, melony, awokado, orzeszki ziemne, ziemniaki, banany, kiwi, pomidory, grykę, figi czy papaję. To zjawisko wynika z podobieństwa alergenów lateksu i wymienionych pokarmów. Nosi nazwę reakcji krzyżowej.

Diagnoza
W diagnostyce alergii na lateks stosuje się testy punktowe, testy z krwi i tzw. testy prowokacyjne, z użyciem fragmentu rękawicy lateksowej.

Leczenie
W przypadku rozpoznania uczulenia na lateks, zaleca się unikanie alergenu, a więc np. używanie rękawiczek nie zawierających lateksu. W zwalczaniu objawów tej alergii stosowane są m.in. leki antyhistaminowe. We wstrząsie anafilaktycznym podaje się adrenalinę. Kiedy pojawią się objawy anafilaksji, trzeba szybko wezwać pogotowie. Osoba, która przebyła wstrząs anafilaktyczny, powinna mieć stale przy sobie preparat adrenaliny i pisemną informację na co jest uczulona. Każdy przypadek anafilaksji wymaga obserwacji szpitalnej.

Źródła:

M. Jarosz (red.), Dietetyka Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Warszawa 2016, 2017, s. 246 https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/57814,uczulenie-na-lateks (dostęp 19.02.2019) https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/77613,alergia-kontaktowa-na-lateks-etiologia-diagnostyka-profilaktyka (dostęp 19.02.2019) https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59318,wstrzas-anafilaktyczny-anafilaksja (dostęp 19.02.2019)


Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900022