Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergia na naturalne kosmetyki

Alergia na naturalne kosmetyki

Bez parabenów, parafiny, silikonów, SLS i SLES, niemal w 100% naturalny skład... a jednak uczulił? Kosmetyki, nawet te składające się w ponad 90% ze składników pochodzenia naturalnego, mogą zawierać alergeny. Dowiedz się więcej o alergii na naturalne kosmetyki!

Naturalny, czyli jaki?

Naturalne kosmetyki to produkty, które w składzie mają w większości esencje, oleje i wyciągi roślinne. Chociaż są bezpieczniejsze dla skóry, zdarza się, że zawierają alergeny. Pamiętajmy, to nie kosmetyk uczula, ale my możemy mieć alergię na niektóre z jego składników. Dlatego krem, którym zachwyciła się Twoja przyjaciółka, niekoniecznie sprawdzi się na Twojej skórze.

Popularne alergeny w składzie kosmetyków

Do potencjalnych alergenów możemy zaliczyć m.in. nagietek, rumianek czy aloes, które choć są znane ze swoich łagodzących i nawilżających właściwości, mogą wywołać u części osób reakcję alergiczną w postaci pokrzywki, zaczerwienienia czy swędzącej skóry. Często zdarza się, że unikamy drogeryjnych kremów, szamponów czy balsamów, które zawierają substancje zapachowe. W ekologicznych produktach sztuczne zapachy zastępują naturalne olejki i hydrolaty, np. cynamonowy, lawendowy, miętowy czy różany, jednak one również mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla wrażliwej, alergicznej skóry. Podobnie jak miód czy lanolina.

Podrażnienie czy alergia?

Podrażnienie i alergia dają bardzo podobne objawy na skórze. Z reguły jednak podrażnienie wywołane danym składnikiem, daje mniej nasilone objawy niż alergia i ustępuje szybciej, po odstawieniu danej substancji. Uczulenie na naturalne składniki często objawia się w różnych miejscach na ciele, natomiast podrażnienie ogranicza się do punktowego kontaktu kosmetyku ze skórą.

Czy musisz rezygnować z naturalnych kosmetyków?

Nie. Na początku zrób badania, które pozwolą ustalić, na jakie substancje (zarówno syntetyczne, jak i naturalne) możesz mieć uczulenie. Koniecznie naucz się czytać składy kosmetyków, by unikać tych, w których znajdują się alergeny wywołujące u Ciebie niepożądane reakcje. Testując nowy kosmetyk, zawsze warto zrobić test na małym fragmencie skóry i przez minimum dobę obserwować miejsce aplikacji produktu.

Źródła:

  • http://www.abczdrowia.com.pl/kosmetyczka-alergika-czy-naturalne-kosmetyki-moga-uczulac [dostęp: 16.11.2021 r.]
  • https://couleurcaramel.pl/czy-kosmetyki-naturalne-moga-uczulac [dostęp: 16.11.2021 r.]
  • https://resibo.pl/blog/kosmetyki-naturalne-7-mitow/ [dostęp: 16.11.2021 r.]
Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 11 PL-N-ZI-ALY-2100009