Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Alergia na słońce
Alergia na słońce
Przez wiele osób wiosna uważana jest za najpiękniejszą porę roku. Choć nie wszyscy podzielają to zdanie, a są wśród nich alergicy. W trakcie sezonu wiosennego natura budzi się do życia, a niektóre gatunki drzew rozpoczynają pylenie. Jednak nie tylko okres pylenia może dać się we znaki alergikom. Coraz częściej spotykaną dolegliwością jest uczulenie na słońce.
Alergia na słońce

Przyczyny alergii na słońce
Przyczyn wystąpienia uczulenia jest kilka, a ich objawy różnią się od siebie.

Fotodermatoza idiomatyczna - pojawia się na skutek braku odpowiedniej ilości melaniny, czyli barwnika chroniącego skórę przed szkodliwym działaniem słońca, w organizmie. Występuje zazwyczaj podczas pierwszego kontaktu skóry ze słońcem, gdy po okresie zimowym nasze ciało nie zmagazynowało wystarczającej ilości barwnika.

Reakcja fototoksyczna - najczęściej wywoływana przez niektóre kosmetyki, leki i zioła. W tym wypadku reakcja alergiczna może dotknąć każdego. Dotyczy to sytuacji, gdy dużo promieni słońca wejdzie w reakcję z substancjami chemicznymi.

Reakcja fotoalergiczna - do substancji fotoalergicznych zaliczane są niektóre leki, substancje roślinne i zapachowe. W tym wypadku reaguje układ odpornościowy, który został poddany m.in. działaniu promieniowania UV. Należy pamiętać, że zapamiętuje on działanie substancji uczulających, wywołując reakcję obronną przy każdym kontakcie.

Objawy alergii na słońce W sytuacji, kiedy jesteśmy uczuleni na słońce, na naszej skórze mogą się pojawić:
  • krostki,
  • czerwone plamy,
  • pęcherzyki.

Do częstych objawów alergii zalicza się również pieczenie i swędzenie skóry. Zmiany skórne występują zazwyczaj na dekolcie, szyi, przedramionach, ramionach, stopach i rzadziej na twarzy. U osób uczulonych objawy występują nie tylko latem, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Alergia może pojawić się już wiosną, jeśli jest ona wyjątkowo ciepła.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia alergii na słońce
Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Zmiany skórne pojawiają się w miejscach, gdzie skóra jest delikatniejsza i rzadziej wystawiana na słońce. Co ciekawe, uczulenie dotyka ok. 10 proc. osób dorosłych, w tym 90 proc. stanowią kobiety. Ryzyko pojawienia się alergii na słońce jest większe, jeśli występuje lub występowało u któregoś z rodziców.

Ochrona przed wystąpieniem alergii
Najważniejsze, aby stosować na skórę kremy z filtrem chroniące przed UVB, UVA oraz promieniowaniem podczerwonym. Przed ekspozycją na słońce warto sprawdzić leki oraz zioła, które stosujemy. Niektóre z nich mogą wchodzić w reakcję ze światłem słonecznym, tym samym stanowiąc zagrożenie dla skóry i wywołując objawy alergii.

Leczenie alergii
W zależności od rodzaju alergii stosujemy różne sposoby postępowania. W wypadku wielopostaciowej osutki świetlnej zazwyczaj wystarczy umiejętne hartowanie organizmu. Nie należy eliminować promieniowania słonecznego. Może to spowodować reakcję alergiczną skóry przy najmniejszej dawce światła słonecznego. U osób, u których objawy są bardzo nasilone, stosuje się m.in. leki antyhistaminowe. W przypadku alergii wywołanej kosmetykami należy skonsultować problem z lekarzem. Dzięki zebraniu szczegółowego wywiadu, lekarz będzie mógł określić, który składnik wywołuje reakcję alergiczną i podpowie właściwą pielęgnację skóry.

Źródła:

  • https://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-alergie-na-slonce [dostęp: 22.02.2021 r.]
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/uczulenie-alergia-na-slonce-przyczyny-objawy-leczenie-alergii-sloneczn-aa-oFhs-6P6x-n3KG.html [dostęp: 22.02.2021 r.]
  • https://www.medme.pl/artykuly/alergia-na-slonce-objawy-leczenie-i-domowe-sposoby,67724.html [dostęp: 22.02.2021 r.]
  • https://apteline.pl/artykuly/uczulenie-na-slonce-objawy [dostęp: 22.02.2021 r.]
Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 03. PL-N-ZI-ALY-2100002
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (październik): Cladosporium i Alternaria
Grzyby mikroskopowe, takie jak Cladosporium i Alternaria, są powszechnie spotykane w środowisku i choć niewidoczne...
Porady
Jesień zmierzchem alergii sezonowej?
Wrzesień to miesiąc, który często bywa mylnie uważany za okres wolny od pylenia roślin. W...
Porady
Alergie sezonowe a choroby przewlekłe
Alergie sezonowe są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Objawiają się one...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.