Chociaż brzmi to jak zaskakująca ciekawostka, alergia na zimno (znana jako pokrzywka z zimna lub urticaria a frigore) to rzeczywiste schorzenie, które może znacząco wpływać na jakość życia osób nim dotkniętych. W jaki sposób się objawia i kto jest narażony?
Czym jest alergia na zimno?
Alergia na zimno to rodzaj pokrzywki fizykalnej, w której objawy pojawiają się po ekspozycji na niskie temperatury. Mechanizm tego schorzenia nie jest w pełni poznany, ale wiadomo, że organizm reaguje wytwarzaniem histaminy, co prowadzi do reakcji alergicznych.
Objawy alergii na zimno
Pokrzywka z zimna to stosunkowo rzadko występująca choroba, która objawia się zmianami skórnymi przypominającymi te po poparzeniu pokrzywą. Zmiany te mają zwykle wielkość od 7 do 27 mm, są swędzące i spuchnięte, co powoduje wyraźnie nieprzyjemne doznania. W niektórych przypadkach reakcja alergiczna może być bardzo niebezpieczna. Spożycie zimnego pokarmu, takiego jak lody, może wywołać opuchliznę w okolicy dróg oddechowych, co z kolei może utrudniać przepływ powietrza. W skrajnych sytuacjach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia.
Kto jest narażony?
Alergia na zimno najczęściej występuje u młodych dorosłych, choć może dotyczyć osób w każdym wieku. Czasem jest konsekwencją innych chorób, takich jak infekcje wirusowe czy choroby autoimmunologiczne. Może być też dziedziczna, choć takie przypadki są rzadsze.
Jak sobie radzić z alergią na zimno?
Sposoby diagnozowania
Niektóre osoby z alergią na zimno mogą doświadczać tzw. testu kostki lodu – prostego badania diagnostycznego, w którym kawałek lodu jest przykładany do skóry przez kilka minut. W przypadku alergii pojawia się zaczerwienienie i pokrzywka w miejscu kontaktu z lodem.
Podsumowanie
Alergia na zimno to wyzwanie, które wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniego postępowania wśród osób dotkniętych schorzeniem. Unikanie czynników wyzwalających, stosowanie odpowiedniej odzieży oraz farmakoterapia mogą zdecydowanie poprawić komfort życia u pacjentów. Jeśli zauważasz u siebie objawy związane z ekspozycją na zimno, warto zgłosić się do specjalisty, by uniknąć poważniejszych reakcji.
Bibliografia
Copyright by UCB/VEDIM 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2025 02 PL-ZI-2500005