Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Alergia pyłkowa, czyli 7 gatunków uczulających drzew
Alergia pyłkowa, czyli 7 gatunków uczulających drzew
Nadeszła wiosna – czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Pojawiają się pierwsze kwiaty, a świat nabiera barw. Dla jednych jest to najpiękniejszy czas w ciągu roku. Podczas gdy dla alergików bywa bardzo uciążliwy. Głównym powodem alergicznych zmagań jest rozpoczęcie pylenia wielu gatunków drzew. Jeśli zastanawiasz się, co pyli w sezonie wiosennym – zapraszamy do lektury!
Alergia pyłkowa, czyli 7 gatunków uczulających drzew

Co pyli w okresie wiosennym?
Kiedy rozpoczyna się okres wiosenny, zaczyna pylić wiele gatunków drzew. Wśród nich są m.in. leszczyna, olcha, wierzba, topola i brzoza. To właśnie początek wiosny jest czasem, kiedy najbardziej pylą drzewa, a alergia daje się we znaki.

Objawy alergii pyłkowej
Objawy alergii są bardzo podobne do zwykłego przeziębienia:

  • zatkany nos,
  • katar,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • łzawienie oczu.

Warto pamiętać, że objawy alergii pyłkowej są jednakowe, bez względu na gatunek pylącego drzewa. Ewentualną różnicą może być stopień nasilenia objawów.

Leszczyna
Drzewo, które zaczyna pylić najwcześniej, czyli w styczniu. W trakcie pylenia leszczyny należy ograniczyć wietrzenie mieszkania do minimum. Dzięki temu osoby uczulone nie będą narażone na bliski kontakt z alergenem.

Olcha
Jednym z najczęściej uczulających drzew w Polsce jest olcha. Z tego względu objawy mogą być zdecydowanie poważniejsze. Zaliczamy tutaj m.in. napady silnego kaszlu czy ucisk w klatce piersiowej. Należy pamiętać, że najwyższe stężenie pyłków olchy przypada na przełom zimy i wiosny.

Brzoza
Jest drugim najczęściej uczulającym drzewem, tuż obok olchy. Objawy alergii na pyłki brzozy są silne i często przybierają postać niedrożności nosa. Najsilniejsze pylenie rozpoczyna się w połowie kwietnia i trwa do końca miesiąca.

Wierzba i topola
Zarówno wierzba, jak i topola zaczynają pylić w połowie marca, aż do końca kwietnia. Największe stężenie pyłków wierzby przypada na kwiecień, a topoli na pierwsze dwie dekady kwietnia. Nie bez powodu wymieniliśmy te dwa gatunki obok siebie, gdyż jako alergeny wchodzą ze sobą w reakcje krzyżowe.

Jesion
Ten gatunek drzewa rozpoczyna kwitnienie już w marcu, ale największe stężenie pyłków przypada na kwiecień. W Polsce jesion występuje stosunkowo rzadko w porównaniu do innych gatunków drzew.

Dąb
Ostatni z wymienionych przez nas gatunków drzew rozpoczyna pylenie najpóźniej ? pod koniec kwietnia. Okres pylenia dębu trwa do połowy maja.

Źródła:

  • https://natemat.pl/zdrowie/138441,co-pyli-na-wiosne-to-nie-jest-dobry-czas-dla-alergikow [dostęp: 18.02.2021 r.]
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-na-pylki-drzew-objawy-alergii-na-pylki-drzew-aa-JEmA-8jkh-dBii.html [dostęp: 18.02.2021 r.]
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61634,pylek-jesionu [dostęp: 18.02.2021 r.]

Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 03. PL-N-ZI-ALY-2100002

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.