Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergia rozpoznana w skórze

Alergia rozpoznana w skórze

Podejrzewasz alergię u siebie lub dziecka? Końcówka roku to dobry czas na badania diagnostyczne. By potwierdzić rozpoznanie alergii, najczęściej stosuje się testy skórne. Na czym polegają? Czy trzeba się do nich przygotować?

Alergia, na którą skarży się ponad 40 proc. Polaków, to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego osoby uczulonej na czynniki zwane alergenami. Potwierdzeniu przyczyn alergii służą testy alergiczne. W trakcie testów badana jest reakcja organizmu na kontakt z małymi ilościami alergenów. Wyniki pozwalają wdrożyć leczenie skierowane przeciwko konkretnym czynnikom uczulającym.

Skórne dowody alergii
Najczęściej wykonywanymi testami alergicznymi są testy skórne. To prosta, szybka i bezpieczna metoda diagnozowania uczuleń, która znajduje zastosowanie u dorosłych i dzieci. Jak działa? Za pomocą testów wykrywa się obecność swoistych przeciwciał IgE na tzw. komórkach tucznych w skórze. Lekarz może zlecić testy skórne, by potwierdzić uczulenie na alergeny wziewne, jad owadów, pokarmy i niektóre leki. Zestaw alergenów ustalany jest w trakcie wywiadu lekarskiego przed testami.

Wystarczy delikatne nakłucie
Testy skórne dzieli się na śródskórne i punktowe. Różni je sposób podania alergenów. Oba rodzaje testów przeprowadza się na przedramionach lub na plecach. W trakcie badania alergolog lub wykwalifikowana pielęgniarka wstrzykuje lub umieszcza kroplę alergenu na skórze i nacina ją jednorazowym lancetem czy nakłuwa igłą. Badanie nie boli, ale może być nieprzyjemne, zwłaszcza dla dzieci. Po 15-20 minutach lekarz ocenia bąble, które pojawiły się na skórze.

Uczulenie na 3 milimetry
Wynik testów skórnych uważany jest za dodatni w przypadku wystąpienia bąbli z czerwoną otoczką, o średnicy co najmniej 3 mm. Co ciekawe, u około 15-30 proc. badanych stwierdza się wynik dodatni, mimo braku objawów alergii. Mówimy wtedy o uczuleniu niemym klinicznie. Te osoby znajdują się w grupie ryzyka rozwoju chorób alergicznych w przyszłości.

Najlepszy czas na diagnostykę
Testy alergiczne powinny być wykonywane w okresie wolnym od objawów choroby. Lekarz indywidulanie ustala najlepszy moment dla każdego pacjenta. W przypadku podejrzenia alergii pyłkowej jest to czas poza okresem kwitnienia roślin.

Przygotowanie do testów
Przed wykonaniem testów skórnych, w porozumieniu z lekarzem, trzeba odstawić niektóre leki. Chodzi zarówno o preparaty doustne, jak i stosowane miejscowo na skórę. Wymagane jest np. zaprzestanie stosowania leków antyhistaminowych. W dniu badania nie należy też smarować balsamem skóry w miejscu planowanego testu. Do testów skórnych nie musimy być na czczo.

Kto nie skorzysta z testów skórnych?
Testów nie prowadzi się u osób, których skóra w miejscu planowanego badania jest chorobowo zmieniona. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania testu skórnego jest infekcja. Badania nie wykonuje się także u kobiet w ciąży. Za dolną granicę wieku, w jakim przeprowadzane są testy skórne, przyjmowany jest 2. rok życia. U młodszych dzieci lekarze na ogół stosują testy z krwi.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/64114,testy-skorne (dostęp 13.10.19)
  • http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/10-12-Alergiczne-testy-skorne-punktowe_1.pdf (dostęp 13.10.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/102745,odstawienie-lekow-przed-wykonaniem-testow-skornych (dostęp 13.10.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/astma/badania/45988,testy-skorne (dostęp 13.10.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/200628,ponad-40-proc-polakow-ma-alergie (dostęp 13.10.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/130273,od-jakiego-wieku-wyniki-testow-skornych-sa-miarodajne (dostęp 13.10.19)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900040