Alergia, na którą skarży się ponad 40 proc. Polaków, to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego osoby uczulonej na czynniki zwane alergenami. Potwierdzeniu przyczyn alergii służą testy alergiczne. W trakcie testów badana jest reakcja organizmu na kontakt z małymi ilościami alergenów. Wyniki pozwalają wdrożyć leczenie skierowane przeciwko konkretnym czynnikom uczulającym.
Skórne dowody alergii
Najczęściej wykonywanymi testami alergicznymi są testy skórne. To prosta, szybka i bezpieczna metoda diagnozowania uczuleń, która znajduje zastosowanie u dorosłych i dzieci. Jak działa? Za pomocą testów wykrywa się obecność swoistych przeciwciał IgE na tzw. komórkach tucznych w skórze. Lekarz może zlecić testy skórne, by potwierdzić uczulenie na alergeny wziewne, jad owadów, pokarmy i niektóre leki. Zestaw alergenów ustalany jest w trakcie wywiadu lekarskiego przed testami.
Wystarczy delikatne nakłucie
Testy skórne dzieli się na śródskórne i punktowe. Różni je sposób podania alergenów. Oba rodzaje testów przeprowadza się na przedramionach lub na plecach. W trakcie badania alergolog lub wykwalifikowana pielęgniarka wstrzykuje lub umieszcza kroplę alergenu na skórze i nacina ją jednorazowym lancetem czy nakłuwa igłą. Badanie nie boli, ale może być nieprzyjemne, zwłaszcza dla dzieci. Po 15-20 minutach lekarz ocenia bąble, które pojawiły się na skórze.
Uczulenie na 3 milimetry
Wynik testów skórnych uważany jest za dodatni w przypadku wystąpienia bąbli z czerwoną otoczką, o średnicy co najmniej 3 mm. Co ciekawe, u około 15-30 proc. badanych stwierdza się wynik dodatni, mimo braku objawów alergii. Mówimy wtedy o uczuleniu niemym klinicznie. Te osoby znajdują się w grupie ryzyka rozwoju chorób alergicznych w przyszłości.
Najlepszy czas na diagnostykę
Testy alergiczne powinny być wykonywane w okresie wolnym od objawów choroby. Lekarz indywidulanie ustala najlepszy moment dla każdego pacjenta. W przypadku podejrzenia alergii pyłkowej jest to czas poza okresem kwitnienia roślin.
Przygotowanie do testów
Przed wykonaniem testów skórnych, w porozumieniu z lekarzem, trzeba odstawić niektóre leki. Chodzi zarówno o preparaty doustne, jak i stosowane miejscowo na skórę. Wymagane jest np. zaprzestanie stosowania leków antyhistaminowych. W dniu badania nie należy też smarować balsamem skóry w miejscu planowanego testu. Do testów skórnych nie musimy być na czczo.
Kto nie skorzysta z testów skórnych?
Testów nie prowadzi się u osób, których skóra w miejscu planowanego badania jest chorobowo zmieniona. Kolejnym przeciwwskazaniem do wykonania testu skórnego jest infekcja. Badania nie wykonuje się także u kobiet w ciąży. Za dolną granicę wieku, w jakim przeprowadzane są testy skórne, przyjmowany jest 2. rok życia. U młodszych dzieci lekarze na ogół stosują testy z krwi.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/64114,testy-skorne (dostęp 13.10.19)http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/10-12-Alergiczne-testy-skorne-punktowe_1.pdf (dostęp 13.10.19)https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/102745,odstawienie-lekow-przed-wykonaniem-testow-skornych (dostęp 13.10.19)https://www.mp.pl/pacjent/astma/badania/45988,testy-skorne (dostęp 13.10.19)https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/200628,ponad-40-proc-polakow-ma-alergie (dostęp 13.10.19)https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/130273,od-jakiego-wieku-wyniki-testow-skornych-sa-miarodajne (dostęp 13.10.19) Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900040