Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Alergiczne kontakty z kobaltem

Alergiczne kontakty z kobaltem

Suchość, szorstkość, silne swędzenie, grudki i pęcherzyki mogą być objawami alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Wyprysk kontaktowy, bo tak również nazywana jest ta choroba, pojawia się zazwyczaj w miejscu zetknięcia skóry z uczulającym czynnikiem. Coraz częściej jest nim kobalt. Gdzie znajduje się ten metal? Kogo może uczulać? Jak go unikać?

Kobalt to istotny dla nas mikroelement. W formie organicznej jest m.in. obecny w zielonych częściach roślin, owocach morza, rybach, ziarnach zbóż i wodzie. Wchodzi w skład witaminy B12 (kobalaminy). Nieorganiczny kobalt znajduje się w np. w laptopach czy smartfonach. Eksperci nie wykluczają, że notowany ostatnio wzrost liczby osób z alergią na ten metal ma związek z dynamicznym rozwojem telefonii komórkowej. Nadmiar kobaltu nieorganicznego w formie zjonizowanej jest szkodliwy.

Kogo najczęściej uczula kobalt?
Alergia na kobalt dotyczy 8 proc. Europejczyków. Ten metal może uczulać sam, a także w połączeniu z niklem lub chromem. Alergia dotyczy zarówno dorosłych (jest np. częsta u robotników), jak i najmłodszych. Alergolodzy ostrzegają, że do uczulenia może dojść już w pierwszych miesiącach życia! Ma to m.in. związek z zakładaniem dzieciom sztucznej biżuterii, zwłaszcza kolczyków. Alergia kontaktowa na metale (w tym kobalt) bywa błędnie rozpoznawana jako atopowe zapalenie skóry.

Szlaki kobaltu
Kobalt dostaje się do naszego organizmu różnymi drogami ? z pożywieniem, jako składnik implantów, przez układ oddechowy i skórę. Tą ostatnią drogą wywołuje m.in. alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Choruje na nie 1-5 proc. populacji.

Od środków czystości do kosmetyków
Najczęściej stykamy się z kobaltem zawartym w środkach czyszczących. Ten metal występuje też w niektórych farbach (np. do malowania porcelany czy tatuażu), kredkach, klamrach, napach, monetach, telefonach, myszkach, sztucznej biżuterii, ubraniach, cieniach do powiek, szminkach, pudrach czy kremach. W 150 kosmetykach z 12 grup, które zbadano na zlecenie amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), średnia zawartość kobaltu wynosiła 0,91 mg/kg.

Implanty, cement i dieta
Kobalt jest też zawarty w implantach stomatologicznych i ortopedycznych. Można się z nim zetknąć również w warunkach zawodowych ? wchodzi np. w skład cementu, metalowych narzędzi czy dymów spawalniczych. Kobalt to także część naszej diety. Największe ilości tego metalu występują w czekoladzie, podrobach, maśle, owocach morza, lodach, suszonych owocach czy orzechach.

Jak trzymać się z dala od kobaltu?
Zidentyfikowanie i unikanie źródeł kobaltu w otoczeniu to istotna część leczenia alergii na ten metal. By zmniejszyć narażenie na kobalt w codziennym życiu:

  • Unikaj metalowej biżuterii.
  • Używaj metalowych narzędzi (np. nożyczek czy przyborów kuchennych) z plastikowymi lub drewnianymi uchwytami.
  • W razie potrzeby zakładaj winylowe lub gumowe rękawiczki.
  • Uważnie czytaj etykiety i nie używaj produktów, które zawierają kobalt.
  • W miejscu pracy noś odzież ochronną i rękawiczki.
  • Zawsze mów lekarzowi i dentyście, że masz alergię na kobalt.




  • Źródła:

  • https://www.dermnetnz.org/topics/allergy-to-cobalt/ (dostęp 09.10.19)
  • https://www.mp.pl/artykuly/15888,kobalt (dostęp 09.10.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59031,wyprysk-kontaktowy (dostęp 09.10.19)
  • http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2019/05/7.pdf (dostęp 09.10.19)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900040