Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Chrom – ważny alergen kontaktowy
Chrom – ważny alergen kontaktowy
Dowiedz się więcej o chromie.
Chrom – ważny alergen kontaktowy

Chrom to jeden z najistotniejszych alergenów kontaktowych. 

"Męska" alergia
Nadwrażliwość na chrom jest ważnym problemem. Z alergią na ten metal częściej zmagają się mężczyźni. Źródłem chromu są m.in. buty, ubrania i dodatki ze skóry garbowanej. Możesz się na niego natknąć także w zapałkach, popiele z papierosów, niektórych farbowanych tkaninach i znaczkach pocztowych, odczynnikach fotograficznych, rękawicach gumowych czy tworzywach sztucznych. Ponadto chrom dostaje się do organizmu z wodą (dlatego nie należy pić wody z tzw. pierwszego cieku) oraz z niektórymi pokarmami, np. owocami, warzywami, białym mięsem i chlebem.

Problem zawodowy
Do uczulenia na chrom często dochodzi również w warunkach zawodowych. Znajduje się on bowiem w cemencie, betonie, olejach przemysłowych, farbach oraz w chromiance stosowanej do mycia szkła laboratoryjnego. Dlatego alergia na ten metal uniemożliwia pracę w wielu profesjach.

Co robić w przypadku uczulenia?
Wyprysk wywołany przez chrom przebiega ciężko i zwykle długo trwa. Nadwrażliwości na ten metal nie można wyleczyć. W ramach terapii zaleca się unikanie kontaktu z alergenem oraz stosowanie leków i maści łagodzących objawy uczulenia. Jeśli masz uciążliwe zmiany na stopach, często zmieniaj skórzane buty. Nie noś jednej pary dłużej niż 3 miesiące!

 

Źródła:


http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/67547,alergia-na-chrom http://alergie.mp.pl/lista/75917,uczulenie-na-chrom-jak-zapobiegac-i-leczyc http://alergie.mp.pl/lista/71749,czy-mozna-wyleczyc-alergie-na-chrom-i-nikiel

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.