Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Co musisz wiedzieć o objawach alergii brzozowej?

Co musisz wiedzieć o objawach alergii brzozowej?

Pyłek brzozy jest najważniejszą przyczyną wiosennej alergii pyłkowej w Europie. Uczulenie na Bet v 1 (główny alergen pyłku brzozy) dotyczy ponad 100 mln osób! U chorych, poza katarem siennym, zapaleniem spojówek czy napadami astmy, może też występować nadwrażliwość na niektóre pokarmy. To klasyczny przykład tzw. alergii krzyżowej. Jakie jeszcze objawy daje alergia brzozowa?

W Polsce brzoza pyli zazwyczaj od połowy kwietnia do początku maja. Objawy alergii brzozowej pojawiają się nagle. Ma to związek z faktem, że od pierwszych dni kwitnienia brzozy stężenie jej alergenów w powietrzu atmosferycznym jest bardzo wysokie. Jeden kwiat brzozy może wytworzyć nawet ponad 20 tysięcy ziaren pyłku, a jeden kwiatostan - do 5 milionów. Alergolodzy zauważają, że w dniach szczytowego pylenia brzozy wzrasta liczba osób zgłaszających się do szpitali z powodu znacznej niewydolności oddechowej.

Wiele symptomów na krzyż
Najczęstsze objawy alergii na pyłek brzozy to katar sienny i zapalenie spojówek. U części chorych występują też objawy astmy, np. duszność, napadowy kaszel czy świszczący oddech. Ale to nie koniec. Osoby nadwrażliwe na pyłek brzozy mogą też odczuwać objawy alergiczne po zjedzeniu m.in. jabłka, marchwi, selera, soi, gruszki, czereśni, śliwki, brzoskwini, kiwi czy orzechów laskowych. Objawy te są związane z tzw. alergią krzyżową. Alergia krzyżowa to reakcja układu odpornościowego osoby z uczuleniem na jakiś czynnik na podobny alergen z innego źródła.

Zespół alergii jamy ustnej
Reakcje krzyżowe u uczulonych na pyłek brzozy powodują najczęściej zespół alergii jamy ustnej (ang. Oral Allergy Syndrome, OAS). Może on dotyczyć 80 proc. chorych. Objawy OAS to m.in. pokrzywka kontaktowa, obrzęk i swędzenie warg, podniebienia, języka oraz chrypka. U niektórych alergików występują też bóle brzucha, biegunka, nudności czy wymioty. Wyjątkowo dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego (silnej reakcji nadwrażliwości, która może zagrażać życiu). Częściej występuje duszność wywołana obrzękiem krtani (tzw. obrzęk Quinckego). Chorzy skarżą się też na nasilenie swędzenia oczu, łzawienia oraz kataru.

Zanieczyszczone powietrze sprzyja alergii
Intensywność objawów alergii na pyłek brzozy zależy też od miejsca pobytu chorego. Udowodniono, że drzewa rosnące przy ruchliwych miejskich trasach wydzielają więcej substancji uczulających. Ponadto zanieczyszczenia powietrza mogą uszkadzać nabłonek dróg oddechowych, co ułatwia wnikanie alergenów. By doświadczyć objawów alergii nie trzeba jednak znajdować się w pobliżu brzóz, bo pyłek jest przenoszony przez wiatr na duże odległości.

Jak leczyć alergię na pyłek brzozy?
Terapia alergii na pyłek brzozy polega na przyjmowaniu leków przeciwalergicznych (np. antyhistaminowych) i w razie konieczności - przeciwastmatycznych. W przypadku tej alergii stosuje się też odczulanie. Chorzy powinni również unikać kontaktu z pyłkiem brzozy, a w przypadku występowania alergii krzyżowej na owoce czy warzywa - także tych produktów. Nie u wszystkich występują wszystkie reakcje krzyżowe, nie ma więc potrzeby wykluczania z góry wszystkich podejrzanych pokarmów. Warto pamiętać, że chorzy gorzej tolerują surowe oraz nieobrane owoce i warzywa.

Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/58105,pylek-brzozy (dostęp 07.12.19)
  • http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/15-19-Nie-tylko-alergeny-pylek-brzozy.pdf (dostęp 07.12.19)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/62554,zespol-alergii-jamy-ustnej (dostęp 07.12.19)
  • https://www.researchgate.net/publication/316989968_Alergia_krzyzowa">https://www.researchgate.net/publication/316989968_Alergia_krzyzowa<


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-2000004.