Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Czy alergicy powinni zapomnieć o niezapominajkach?

Czy alergicy powinni zapomnieć o niezapominajkach?

Kojarzymy je z dzieciństwem, beztroskim bieganiem po polanach, czy zrywaniem ich na wianki i bukieciki dla mam. Najczęściej spotykane niezapominajki występują w kolorze niebieskim i mają żółty środek. Ostatnio bardzo chętnie sadzone są na balkonach i w ogródkach.

Niezapominajki a alergia

Szukając roślin do ogrodu lub na balkon, nie jesteśmy w stanie zupełnie pozbyć się wszystkich zagrażających nam alergenów. Można jednak istotnie ograniczyć ryzyko posiadania mocno pylących roślin. Dlatego jeśli ma być to zielona przestrzeń bezpieczna dla alergika, musimy zacząć od przemyślanego doboru roślin, które chcemy w niej zasadzić. Po drugie rośliny te powinny wymagać od nas jak najmniej czynności pielęgnacyjnych, ponieważ podczas częstych prac możemy być narażeni na dokuczliwe działanie alergenów.

Rośliny owadopylne na tak!

W przypadku drzew, krzewów oraz roślin zielnych powinniśmy wybierać przede wszystkim odmiany owadopylne. A to z tej przyczyny, że minimalizują ryzyko niepożądanych reakcji alergicznych. Do tej grupy należą właśnie niezapominajki. Oprócz nich dobrym towarzystwem będą róże, piwonie, dalie, dzwonki, petunie, fiołki ogrodowe czy goździki. To jest też wspaniały sposób, by pomóc pszczołom i innym owadom, które odżywiają się pyłkiem kwiatowym. Jeśli mamy skłonności do alergii skórnych, to powinniśmy unikać roślin o ostrych liściach, które są pokryte włoskami lub brodawkami. Jeśli alergia powoduje u nas katar i objawy astmatyczne powinniśmy unikać czarnego bzu i lawendy.

Alergia na jad pszczół

Lista uogólnionych objawów na jad owadów, tzw. klasyfikacja wg Mullera, pozwala nam stwierdzić, czy alergeny po użądleniu są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Jeśli nawet jesteśmy w pierwszej grupie i odczuwamy świąd lub pokrzywkę, nie ryzykujmy kontaktu z roślinami przyciągającymi owady. Których roślin atrakcyjnych dla bzyczących owadów unikać i które mogłyby poczuć się zaproszone do naszego ogrodu albo na balkon? Do tej grupy niestety należy niezapominajka w towarzystwie takich roślin jak mak, malwa, szałwia, melisa czy oregano. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym wyborem będą rozmaryn, bazylia, mięta, pietruszka, lubczyk czy macierzanka.

Dzień Niezapominajki

Maj obfituje w różne okazje do świętowania i spędzania wolnego czasu w naturze. 15 maja od prawie 20 lat obchodzimy Dzień Niezapominajki. Redaktor I Programu Polskiego Radia, wielki miłośnik przyrody i propagator ekologii, Andrzej Zalewski, był pomysłodawcą tego wyjątkowego święta, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym delikatnym, polskim roślinom. Ma przypominać o walorach polskiej przyrody, o jej różnorodności, bogactwie oraz tym, jak bardzo powinniśmy ją chronić i aktywnie się nią opiekować. Jest okazją do wyjścia na ekologiczne spacery i tematem do rozmowy z najmłodszymi o istocie ochrony natury. Dlatego odpowiednio przygotowani, o ile nie musimy stronic od pszczół, możemy tego dnia podążać śladem niezapominajek i cieszyć się ich barwnym urokiem.

Źródła:

  • https://www.ekokalendarz.pl/dzien-niezapominajki/#more-926 [dostęp: 20.04.2021 r.]
  • https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-oddechowego-i-alergie,alergia-na-jady-owadow---przyczyny--objawy-i-leczenie,artykul,1696101.html?utm_source=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs [dostęp: 20.04.2021 r.]
  • https://www.castorama.pl/rosliny-ktore-moga-wywolywac-alergie-ins-66459.html [dostęp: 20.04.2021 r.]
  • Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 05 PL-N-ZI-ALY-2100004