Na Wasze pytania odpowiedziała lek. med. Joanna Tylżanowska - Kisiel, alergolog
1. Jaki wpływ na ćwiczenia, uprawianie sportu (zakładam wysoką intensywność) mają leki na alergię?
Sama alergia, w tym astma oskrzelowa mogą mieć negatywny wpływ na ćwiczenia sportowe ( duszności, kaszel, zablokowany nos, świąd skóry ). Leki przeciw alergiczne hamują objawy alergii, w tym leki inhalacyjne rozszerzają zwężone oskrzela, działają przeciw zapalnie i tym samym zwiększają wydolność fizyczną pacjenta. Czasem leki antyhistaminowe mogą powodować nadmierną senność i tym samym wpływają negatywnie na uprawianie sportu. Należy wówczas zgłosić się do alergologa, który pomoże dobrać stosowniejszy lek.
2. Po wypiciu mleka czy zjedzeniu jogurtów zawsze boli mnie żołądek i niektórych soków. Czy to normalne?
Opisane wyżej objawy mogą być wynikiem alergii pokarmowej bądź nietolerancji niektórych produktów. Aby wykluczyć alergię na białko mleka krowiego można wykonać testy alergiczne ? skórne lub z krwi. Wyniki dodatnie potwierdzą obecność uczulenia. Jednakże, czasem mimo alergii na mleko czy inny pokarm, wyniki testów mogą być ujemne. Leczeniem z wyboru alergii pokarmowych jest odstawienie uczulającego pokarmu.
Natomiast nietolerancja mleka krowiego polega na nieprawidłowym tolerowaniu przez organizm laktozy ? dwucukru, zawartego w mleku. Jest to skutek niedoboru enzymu laktazy ? rozkładającego spożywaną laktozę. Jest to zjawisko dość powszechne w naszym środowisku. Dobrym sposobem na sprawdzenie tej diagnozy jest picie mleka i jogurtów bez laktozy ( duża ilość tych produktów w naszych sklepach ). Jeśli przy diecie bez laktozowej bóle brzucha nie występują, najprawdopodobniej cierpimy na nietolerancje pokarmową. Pijąc soki możemy mieć uczulenie lub nietolerancję na zawarte w nich barwniki, konserwanty, tzw. "E". Brak jest testów sprawdzających tego typu alergii czy nietolerancji. Zapamiętujemy szkodzące produkty i staramy się ich nie spożywać.
3. W jakim okresie najlepiej zdecydować się na odczulanie?
To zależy, na co mamy się odczulać. Jeżeli jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego, to odczulanie możemy zaczynać w dowolnej porze roku. Jeśli natomiast uczulenie dotyczy pyłków roślin ? drzew, traw czy chwastów, wówczas immunoterapię zaczynamy na kilka miesięcy przed sezonem pylenia uczulających nas roślin.
4. A czy zimą też mogą występować alergie spowodowane pyłkami?
Tak, gdyż niektóre drzewa, jak leszczyna czy olcha zaczynają już kwitnąć, a więc pylić w styczniu, lutym czy na początku marca.
5. Jakie są objawy alergii na bmk a nietolerancji laktozy u niemowlęcia ?
Zarówno alergia na białko mleka krowiego jak i nietolerancja na laktozę może objawiać się bardzo podobnie, a więc bólami brzuszka, biegunkami, zaparciami, nasilonymi kolkami brzusznymi. Czasem alergii na mleko krowie towarzyszą zmiany skórne na twarzy oraz na reszcie ciała. W nietolerancji nie ma takich wysypek. Przy nietolerancji zwykle wystarcza karmienie niemowlęcia mlekiem modyfikowanym z obniżoną zawartością laktozy lub preparatami sojowymi. W przypadku uczulenia podajemy dzieciom preparaty zawierające zhydrolizowane ( rozłożone ) białka mleka krowiego.