Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Jak alergia i sen wpływają na siebie?

Jak alergia i sen wpływają na siebie?

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz? - czy te zasada dotyczy również alergików? Sen to fundamentalna potrzeba, której zaniedbanie może mieć wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Pielęgnacja jego jakości w przebiegu alergii może być jednak trudniejsza niż w przypadku osób, które jej nie doświadczają. Przyjrzyjmy się tematowi wzajemnego wpływu snu i alergii na siebie.

Wpływ alergii na sen

Objawy alergii, uciążliwe w ciągu dnia, mogą również zakłócić przebieg naszego snu nocą. Jak uczulenie wpływa na nasz wypoczynek? Katar sienny, kaszel, duszności i drapanie w gardle mogą doprowadzić do zatkania dróg oddechowych i trudności z oddychaniem także nocą. Utrudnione zasypianie, wielokrotne wybudzanie się i chrapanie znacznie obniżają jakość snu i przeszkadzają w odpoczynku. Również inne objawy alergii, takie jak wysypka skórna czy bolesne problemy z układem trawiennym, zaburzają naturalny proces snu.

Wpływ snu na alergię

Jakość snu może istotnie wpływać na naszą zdolność radzenia sobie z objawami alergii. Odpowiednia regeneracja oddziałuje na wszystkie procesy zachodzące w ciele człowieka: m. in. równowagę metaboliczną, odnowę komórek i pracę układu nerwowego. Gdy sen jest zakłócony lub niewystarczająco długi, nasz organizm może być osłabiony, a objawy alergii bardziej uciążliwe. Dlaczego? Brak odpowiedniej ilości snu osłabia nasz układ odpornościowy, sprawiając, że jesteśmy bardziej podatni na alergeny, a objawy uczulenia się silniejsze. Organizm może potrzebować również więcej czasu, by wygasić stany zapalne wywołane przez alergię. Przewlekłe niewyspanie może skutkować rozdrażnieniem, kłopotami z koncentracją, sennością i mniejszą produktywnością w ciągu dnia. Dzieci z zaniedbaną lub zaburzoną higieną snu mogą mieć ograniczoną zdolność uczenia się i osiągać gorsze wyniki w szkole, niż ich wyspani koledzy z ławki. Skutkami, o których rzadko mówi się w kontekście niewyspania, są także te społeczne: zaburzony rytm dnia, odsypianie kosztem innych aktywności czy obniżony nastrój.

Jak poprawić jakość snu w przebiegu alergii?

Istnieje na szczęście szereg prostych zmian, które może wprowadzić do sypialni alergik, by poprawić jakość swojego snu.

  • Zachowaj czystość w sypialni: regularnie odkurzaj i usuwaj kurz z dywanów, zasłon i innych powierzchni, które mogą łatwo zbierać alergeny. Wietrz pomieszczenie (najlepiej podczas deszczu). Regularnie zmieniaj pościel, by zapobiec gromadzeniu się roztoczy.
  • Zainwestuj w antyalergiczny materac oraz pokrowce na materac i poduszki, które ułatwią utrzymanie higieny.
  • Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza.
  • Ogranicz zwierzętom dostęp do sypialni - mogą przenosić alergeny na sierści.
  • Przebieraj się od razu po przyjściu do domu i nie kładź się do łóżka w ?wyjściowych? ubraniach.
  • Bierz prysznic przed snem.
  • Nie trzymaj w sypialni roślin, które mogą wywołać uczulenie.
  • Zainwestuj w oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA.

Powyższe wskazówki, połączone z unikaniem alergenów oraz higienicznym, zdrowym trybem życia na co dzień, mogą pozytywnie wpłynąć na jakość i długość snu. Jeśli objawy alergii są dla Ciebie uciążliwe, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła:

  1. https://www.exaller.com/pl/blog/zaburzenia-snu-czy-alergia (Dostęp: 12.05.2023)
  2. https://www.medonet.pl/zdrowie,brak-snu-i-jego-znaczenie-dla-zdrowia--do-czego-moga-prowadzic-zaburzenia-snu-,artykul,1735349.html (Dostęp: 12.05.2023)
  3. https://plantpur.pl/Sposoby-na-zdrowy-i-spokojny-sen-alergika (Dostęp: 12.05.2023)
Copyright by UCB/VEDIM 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2023 05 PL-N-ZI-ALY-2300009