Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Jak urządzić sypialnię małego alergika?

Jak urządzić sypialnię małego alergika?

Dobry sen to jeden z filarów zdrowia dziecka. Nocny wypoczynek małego uczuleniowca może być jednak zakłócany przez objawy alergii, takie jak kaszel, swędzenie czy blokada nosa. Sypialnia dziecka powinna być zatem urządzona tak, by nie sprzyjała alergenom roztoczy kurzu domowego, pleśni, zwierząt i pyłków. Jak to zrobić?



Dbaj o łóżko
W łóżku znajduje się najwięcej roztoczy kurzowych. By ograniczyć ich liczbę, pierz pościel przynajmniej raz w tygodniu w temperaturze powyżej 60 st. C. Zrezygnuj też z wełnianych i futrzanych narzut, grubych pledów, poduszek i kołdry z pierza. Rozważ zakup pokrowców antyalergicznych, wykonanych z tkanin nieprzepuszczających roztoczy. Warto też nabyć specjalny materac z gąbki, który można suszyć na słońcu lub zimą mrozić na dworze.

Dobierz odpowiednie meble
Unikaj mebli tapicerowanych, które są siedliskiem roztoczy. Wybierz sprzęty z drewna, plastiku, skóry, czy innych materiałów, które łatwo ścierać. Kup oszklone regały i schowaj do nich biblioteczkę oraz ulubione pluszaki dziecka. Tego typu zabawki wkładaj też okresowo do zamrażalnika, bo niska temperatura zabija roztocze. Jeśli dziecko ma uczulenie na alergeny zwierząt, posłanie dla domowego pupila urządź w innym pomieszczeniu.

Unikaj ozdób
By zmniejszyć narażenie malucha na roztocze, pozbądź się też grubego dywanu. Zamień go na taki, który będzie można łatwo prać w wysokiej temperaturze. Usuń również ciężkie zasłony, kilimy, suszone kwiaty oraz wszelkie bibeloty, które są magazynami kurzu. Unikaj tapet, bo klej i papier to pożywienie pleśni. Doskonałym środowiskiem dla ich rozwoju jest także gleba. Dlatego znajdź nowy dom dla kwiatów w doniczkach. Zrezygnuj też z wykładziny.

Umiejętnie wietrz
Ważne jest także wietrzenie sypialni oraz grubych elementów garderoby, np. płaszczy, kurtek czy swetrów. Jeśli masz dziecko z alergią pyłkową, w sezonie kwitnienia roślin staraj się zamykać okna. Pamiętaj, że najwięcej pyłków unosi się w powietrzu w suche, gorące lub wietrzne dni. Otwieraj okna po deszczu, bo wtedy ilość pyłków w atmosferze jest najmniejsza.

Kontroluj temperaturę i wilgotność
Dopilnuj, by ogólne warunki w sypialni malucha nie służyły alergenom. Roztocze kurzu domowego najlepiej rozwijają się przy temperaturze 20-25 st. C i wilgotności względnej 60-80 proc. Dlatego optymalna temperatura w pokoju powinna wynosić poniżej 22 st. C. Natomiast odpowiednia wilgotność to 40-45 proc. Warto także pamiętać, że roztocze giną pod wpływem promieni słonecznych. Z tego powodu poleca się wystawianie pościeli na słońce.

Sprzątaj skutecznie
Meble wycieraj regularnie wilgotną ściereczką. Nie zamiataj. W miejsce szczotki czy miotły używaj do sprzątania odkurzacza z filtrem wysokiej efektywności HEPA, bo zwykłe odkurzacze wydmuchują z powrotem część kurzu. Pamiętaj o odkurzaniu łóżka! Alergolodzy zalecają również, by osoby z alergią na roztocze kurzu domowego powstrzymywały się od robienia porządków czy zmiany pościeli.

Źródła:

  • https://alergia.pta.med.pl/porady-dla-alergikow/ (dostęp 24.02.2020)
  • https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45993,pylki-roslin (dostęp 24.02.2020)
  • https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45997,plesnie (dostęp 24.02.2020)
  • https://www.mp.pl/pacjent/astma/wszystkooastmie/kacikalergika/45995,roztocze-kurzu-domowego (24.02.2020)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000006.