Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Jakie drzewa najczęściej uczulają Polaków?

Jakie drzewa najczęściej uczulają Polaków?

Pyłek drzew to częsta przyczyna objawów alergii. Chcesz wiedzieć, które drzewa najbardziej szkodzą alergikom i jak się chronić przed pyłkami? Przeczytaj naszą ściągę!

Najczęściej uczulają drzewa wiatropylne. Produkują one duże ilości mikroskopijnego, lekkiego pyłku, który może być przenoszony na duże odległości. Objawy alergii pyłkowej są najbardziej dokuczliwe w ciepłe, suche i wietrzne dni.

Przede wszystkim brzoza
W Polsce drzewa kwitną na ogół od lutego do początku maja. Nasilenie objawów alergicznych można zwykle zaobserwować na przełomie kwietnia i maja, kiedy pyli brzoza. To właśnie jej pyłek uczula najczęściej. Poza tym do głównych wyzwalaczy alergii pyłkowej w naszym kraju należy leszczyna, olsza (olcha), dąb, platan, buk i wierzba. Co z topolą? Alergia na pyłek tego drzewa jest - wbrew potocznemu przekonaniu - stosunkowo rzadka. Puch topoli, który pojawia się na przełomie maja i czerwca może działać drażniąco, ale nie uczula. Objawy alergii występujące o tej porze roku są związane z początkiem pylenia traw.

Od kataru do biegunki
Objawy alergii na pyłek drzew to katar, uporczywe kichanie, swędzenie nosa i oczu czy niedrożność nosa. U silnie nadwrażliwych mogą występować napady astmy. Reakcja alergiczna nierzadko pojawia się też po zjedzeniu niektórych owoców i warzyw. W przypadku osób uczulonych na pyłek brzozy to np. jabłko, seler, marchew czy soja. Może wówczas wystąpić m.in. pokrzywka kontaktowa, swędzenie warg, podniebienia, pieczenie i mrowienie języka. Część chorych ma bóle brzucha, nudności, wymioty czy biegunkę. Nasila się też swędzenie i łzawienie oczu oraz katar. Zjawisko to wynika z podobieństwa substancji uczulających (alergenów) zawartych w pyłku drzew i tych pokarmach. Nosi ono nazwę alergii krzyżowej.

Jak się chronić przed pyłkami drzew?
Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w walce z alergią na drzewa.

  • Zacznij od wizyty u alergologa i zrobienia testów diagnostycznych. Dzięki nim dowiesz się, na jakie dokładnie drzewa masz uczulenie i łatwiej ci będzie podjąć środki zaradcze skierowane przeciwko konkretnym alergenom.
  • W trakcie sezonu pylenia, pamiętaj o braniu leków, które łagodzą objawy alergii.
  • Unikaj alergenów. Staraj się zostawać w domu, gdy stężenie pyłków w powietrzu atmosferycznym jest wysokie (sprawdzisz to na www.facebook.com/zyrtecucb). Zamykaj okna. Po przyjściu do domu, zmieniaj ubranie i bierz prysznic, by spłukać pyłki z ciała i włosów.
  • Jeśli masz możliwość posadzenia drzew w pobliżu swojego domu, zadbaj by miały jak najmniejszy potencjał alergenowy. Do roślin bezpiecznych dla alergika należą drzewa owocowe i krzewy ozdobne (np. kalina, jaśmin, jarzębina, bez). Można zdecydować się także na okazy żeńskie topoli (pyłek produkowany jest przez okazy męskie) oraz drzewa i krzewy iglaste.


  • Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/107329,drzewa-bezpieczne-dla-alergikow (dostęp 08.12.2019)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/61640,pylek-topoli (08.12.2019)
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/591,alergia-pykowa.html (dostęp 08.12.2019)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-2000004.