Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Kiedy uczulenie bywa słodkie…, czyli o alergii na miód

Kiedy uczulenie bywa słodkie…, czyli o alergii na miód

Dlaczego niektórzy mogą mieć uczulenie na ten słodki nektar? Jakie są tego przyczyny? Jakich powinniśmy spodziewać się objawów alergii na miód? Czy istnieje możliwość podjęcia odczulania?

Wraz z nastaniem jesieni jesteśmy bardziej podatni na ogólne osłabienie organizmu. Wtedy z pomocą przychodzi nasz ukochany miód. Obfituje on w wiele cennych składników odżywczych. Znajdziemy w nim m.in. witaminy A, B1, B2, B6, B12 oraz C. Jest również bogaty w potas, magnez, żelazo, wapń i molibden. Miód to nie tylko doskonały sposób na uzupełnienie niedoborów. Dodatkowo wspomaga leczenie różnego rodzaju schorzeń. A także podnosi ogólną odporność naszego organizmu. Jednak to nie wszystko. W chłodniejsze dni szczególnym zainteresowaniem cieszy się herbata z dodatkiem... miodu.

Dlaczego niektórzy mogą mieć uczulenie na ten słodki nektar? Jakie są tego przyczyny? Jakich powinniśmy spodziewać się objawów alergii na miód? Czy istnieje możliwość podjęcia odczulania?

Grupy ryzyka
Alergia na miód pojawia się stosunkowo rzadko. Jednak ryzyko jej wystąpienia jest większe u osób uczulonych na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego oraz pleśń. Najbardziej podatne są osoby uczulone na pyłki: kwiatów, traw, drzew i chwastów. A także te, które uczula jad owadów. Najrzadziej występuje u uczulonych na produkty spożywcze, leki, kosmetyki oraz detergenty.

Rodzaje alergizujących miodów
Alergia na miód najczęściej związana jest z miodem spadziowym. Znacznie rzadziej występuje alergia po miodzie wielokwiatowym i akacjowym.

Przyczyny alergii na miód
Przyczyn jest wiele, a wszystko za sprawą obecności różnego rodzaju alergenów. Powodują one nieprawidłową reakcję organizmu. Są to pyłki kwiatów, traw, drzew i ziarna pyłku roślinnego. A także białko i fragmenty ciała pszczół. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na jad owadów. Może dojść wtedy do reakcji krzyżowej!

Objawy alergii na miód
Zazwyczaj objawy alergii obejmują układ pokarmowy oraz skórę. Wtedy może pojawić się: pokrzywka, swędzenie, pieczenie skóry, obrzęki warg i gardła, bóle brzucha, biegunka lub wydzielina z nosa. Może dojść do zaostrzenia objawów astmy. Rzadko dochodzi do reakcji natychmiastowej zagrażającej życiu i zdrowiu.

Leczenie
W przypadku alergii należy rozważyć kuracje odczulające miodem. Ważne, aby do takiego zabiegu użyć miodu wielokwiatowego z okolic naszego zamieszkania. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego? Otóż zawiera on pyłki, które najczęściej występują w naszym otoczeniu. Co za tym idzie, jesteśmy na nie najbardziej wrażliwi. Dodatkowo miód wielokwiatowy dostarcza różnego rodzaju pyłków. Bardzo prawdopodobne, że posiada w składzie te, na które jesteśmy uczuleni. Terapię odczulającą należy przeprowadzić wyłącznie pod kontrolą lekarza. Zalecane jest stosowanie niewielkich dawek na miesiąc lub dwa przed okresem pylenia. Najlepiej jedna łyżeczka dziennie i stopniowe zwiększanie dawki według zaleceń lekarza. Kiedy dojdziemy do maksymalnej dawki, znów powoli schodzimy do ilości początkowej. Inna kuracja, którą również należy przeprowadzić tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, to stosowanie terapii plastrem miodu. Należy ją rozpocząć dwa tygodnie przed okresem pylenia. Kilka razy dziennie, przez około 15 minut, musimy przeżuwać plaster miodu.

Źródła:

  • https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-miod
  • http://www.alergiapokarmowa.pl/miod-w-alergii/
  • https://www.mojealergie.pl/czym-sie-objawia-alergia-na-miod/


  • Copyright by UCB/VEDIM 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000012