Uczulają w nich głównie liście i kwiaty, a znacznie rzadziej łodygi. Znanych jest ponad 500 odmian chryzantem, które alergizują z różną siłą. Głównym objawem uczulenia na te kwiaty jest wyprysk. Niektóre osoby mogą nie zauważyć nadwrażliwości na chryzantemy. Jednak w wielu krajach są one głównymi alergenami zawodowymi pracowników kwiaciarni. Uczulenie na tę roślinę często zmusza ich do zmiany zawodu.
Uważa się, że prymulka to najczęstsza przyczyna niezawodowego wyprysku wywołanego przez rośliny. Można się na nią uczulić przez cały rok. Głównym alergenem prymulki jest benzochinon primina, która znajduje się w niewidocznych gołym okiem kolcach i łatwo wnika w naskórek. Alergia na prymulkę jest częstsza u kobiet. Utrzymuje się bardzo długo, nawet do 20 lat po ostatnim kontakcie z tym kwiatem.
Inaczej zwana gwiazdą betlejemską. Zdobi nasze mieszkania podczas świąt Bożego Narodzenia. Należy do grupy roślin tropikalnych, które wydzielają sok zawierający lateks. Objawem nadwrażliwości na lateks może być zapalenie spojówek, pokrzywka kontaktowa, kontaktowe zapalenie skóry, katar, swędzenie czy astma. Osobom z uczuleniem na ten alergen zaleca się ograniczenie kontaktu z poinsecją.
Źródła: