Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Len – naturalny materiał dla alergika
Len – naturalny materiał dla alergika
Len (Linum L.) to roślina z rodziny lnowatych, znana już od starożytności i występująca w różnych zakątkach świata. Len ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Wykorzystuje się go do produkcji oleju, papieru i włókiem, a także jako roślinę leczniczą. To właśnie lniane materiały przeżywają ostatnio odrodzenie. Warto zwrócić na nie uwagę szczególnie wtedy, gdy zmagamy się z alergiami.
Len – naturalny materiał dla alergika

Hipoalergiczne właściwości lnianych materiałów

 • Są przewiewne i pozwalają skórze oddychać. Lniane koszule i spodnie docenimy w gorące, letnie dni, ale nie tylko - zimą utrzymują odpowiednią temperaturę ciała.
 • Nie uczulają jako włókno i nie są podatne na bakterie oraz grzyby. Z tego względu len jest hipoalergiczny i antyseptyczny. Alergicy powinni sięgnąć po lnianą pościel i piżamy z lnu, a szybko zauważą poprawę jakości snu.
 • Są bardzo trwałe. Lniane ubrania i pościel będą służyć Ci latami.
 • Dają wrażenie chłodu.
 • Nie przepuszczają promieniowania UV - to szczególnie ważne, jeśli masz wrażliwą skórę lub alergię na słońce.
 • Są ekologiczne - do uprawy lnu nie zużywa się pestycydów i dodatkowej wody. Jeśli masz alergię na pestycydy, naturalne materiały powinny znaleźć się w Twojej szafie.
 • Alergie skórne a naturalne materiały

  Wszystkie elementy garderoby, które mają styczność z naszym ciałem, mogą nasilać objawy alergii. Jeśli Twoja skóra jest podatna na podrażnienia lub zmagasz się z przewlekłą alergią skórną, na pewno wiesz, że sztuczne materiały mogą zaostrzyć te schorzenia. Zazwyczaj myślimy wtedy o ubraniach czy pościeli. Jednak warto również zwrócić uwagę na dodatki, takie jak buty, torebki czy chusty. Źle dobrane, pod kątem składu, mogą wywołać świąd, wysypkę i wiele innych przykrych dolegliwości.

  Len, czyli ratunek dla wrażliwej skóry

  Pamiętaj, nie ma alergii bez alergenu! Ograniczenie sztucznych materiałów w naszym otoczeniu i wybór hipoalergicznego lnu mogą poprawić komfort Twojego życia. Dlaczego? To proste! Len pochłania wilgoć, reguluje temperaturę i, co najważniejsze, nie zawiera w sobie alergenów. Dzięki temu, że nie przyciąga kurzu, jest łatwy w utrzymaniu higieny i nie podrażnia wrażliwej skóry. Choć naturalne, wysokojakościowe materiały są droższe niż sztuczne włókna, w dłuższej perspektywie na pewno je docenisz, a Twoja skóra je pokocha.

  Źródła:

 • http://blog.olgapokrywka.pl/2020/07/30/len-wlasciwosci-tkaniny/ [dostęp 13.08.2021 r.]
 • https://www.izielnik.pl/blog/len-zwyczajny-linum-usitatissimum-wlasciwosci-zastosowanie-i-przygotowanie [dostęp 13.08.2021 r.]
 • https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/produkty-zbozowe/len-uprawa-skladniki-odzywcze-wlasciwosci-srodki-ostroznosci/9nkv582 [dostęp 13.08.2021 r.]
 • https://www.aleworek.pl/2020/naturalne-materialy-a-alergie-hipoalergiczne-wlasciwosci-lnu-i-bawelny/ [dostęp 13.08.2021 r.]
 • Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 08 PL-N-ZI-ALY-2100008

  Inne porady
  Porady
  Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
  Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
  Porady
  Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
  Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
  Porady
  Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
  Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
  Zyrtec UCB
  Lek przeciwhistaminowy
  o działaniu przeciwalergicznym.