Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Marzec zmorą alergików?
Marzec zmorą alergików?
Marzec, choć jest symbolem zbliżającej się wiosny i odrodzenia natury, dla wielu osób w Polsce oznacza także początek sezonu alergicznego. To miesiąc, który przynosi ze sobą wzmożony poziom pyłków roślin, a wraz z nimi nasilenie objawów alergicznych. Dlaczego marzec jest uznawany za zmorę dla alergików w Polsce.
Marzec zmorą alergików?
Pyłki kwitnących roślin w marcu

Marzec to miesiąc, w którym wiele roślin rozpoczyna swój cykl kwitnienia, co prowadzi do zwiększonej emisji pyłków roślin do atmosfery. W Polsce w marcu najczęściej pylić zaczynają drzewa, takie jak leszczyna, topola, wierzba i brzoza. Pyłki tych drzew są jednymi z głównych sprawców alergii w tym okresie. Ponadto w marcu zaczynają kwitnąć również niektóre trawy, zwłaszcza te należące do rodzajów wiechlinowatych, które również mogą wywoływać reakcje alergiczne u wrażliwych osób. Wzmożona emisja pyłków tych roślin sprawia, że marzec staje się szczególnie trudnym okresem dla alergików w Polsce, nasilając objawy u osób dotkniętych alergią sezonową.

Nieprzewidywalna pogoda w marcu

Zmienna pogoda, charakterystyczna dla polskiego wiosennego klimatu, dodatkowo pogarsza sytuację alergików w tym miesiącu. Nagłe zmiany temperatury i opady atmosferyczne mogą wpływać na uwalnianie i rozprzestrzenianie pyłków, co może prowadzić do gwałtownego nasilenia objawów alergicznych u osób dotkniętych alergią sezonową. Dodatkowo w marcu często występują wietrzne dni, które również sprzyjają rozprzestrzenianiu pyłków przez powietrze, co też może zaostrzyć objawy alergiczne.

Brak odpowiedniej ochrony i świadomości

Niska świadomość wśród społeczeństwa na temat alergii oraz brak odpowiedniej ochrony mogą również przyczyniać się do trudności, jakie spotykają alergicy w marcu. Osoby cierpiące na alergie często nie podejmują odpowiednich działań profilaktycznych, które mogłyby pomóc w złagodzeniu objawów alergicznych. Brak odpowiedniej wiedzy na temat alergenów oraz sposobów radzenia sobie z alergią może prowadzić do zwiększonego cierpienia w tym okresie. 

Jeśli podejrzewasz u siebie, że możesz cierpieć na alergię sezonową, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu (POZ). Ten po zebraniu wywiadu najpewniej skieruje Cię do specjalisty, czyli lekarza alergologa. 

Sposoby radzenia sobie z alergią w marcu

Mimo że marzec może być trudnym miesiącem dla alergików, istnieją sposoby radzenia sobie z objawami alergii w tym okresie. Regularne stosowanie leków przeciwalergicznych zgodnie z zaleceniami lekarza alergologa może pomóc w złagodzeniu objawów. Unikanie kontaktu z alergenami, takimi jak pyłki roślin, szczególnie w czasie wietrznych dni, może okazać się także niezwykle pomocne.

Podsumowanie

Marzec w Polsce jest często uznawany za zmorę dla alergików ze względu na wzmożoną emisję pyłków roślin oraz nieprzewidywalną pogodę, która może zaostrzyć objawy alergiczne. Niemniej jednak dzięki odpowiedniej ochronie, świadomości oraz stosowaniu się do zaleceń lekarza osoby dotknięte alergią mogą skutecznie radzić sobie z trudnościami w tym czasie i cieszyć się nadchodzącą wiosną.

Bibliografia

  1. Brożek G., Sienkiewicz D., Wróbel T. i in.: Alergia ? nowa definicja i klasyfikacja. ?Alergia Astma Immunologia? 2017, 22(2), 63-67.
  2. Kowalski M. L., Makowska J. S. i in.: Charakterystyka kliniczna i molekularna chorób alergicznych w Polsce. ?Alergia, Astma, Immunologia? 2014, 19(4), 157-162.
  3. Samoliński, B., Sybilski, A. J., Raciborski, F. et al.: Prevalence of rhinitis in Polish population according to the ECAP (Epidemiology of Allergic Disorders in Poland) study. ?Otolaryngologia Polska? 2014, 68(2), 101-107.


Copyright by UCB/VEDIM 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2024 03 PL-ZI-2400004 
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Porady
Alergia a depresja: co należy wiedzieć?
Alergia to nie tylko problem fizyczny. Może bowiem mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Coraz więcej...
Porady
Sezon pylenia (kwiecień): jesion i brzoza
Wiosenne pylenie drzew, takich jak jesion i brzoza, może być źródłem wielu nieprzyjemnych objawów alergicznych...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.