Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Na skrzyżowaniu alergii

Na skrzyżowaniu alergii

Co trzecia osoba z alergią pyłkową ma również objawy chorobowe po zjedzeniu owoców, warzyw lub orzechów. Klasycznym przykładem są chorzy z alergią na pyłek brzozy, u których zjedzenie jabłka czy innych owoców może powodować drapanie w gardle, obrzęk języka, a czasem duszność. To najczęstsza alergia krzyżowa. Wyjaśniamy o co w niej chodzi.

Alergia krzyżowa wynika ze strukturalnego podobieństwa substancji uczulających (alergenów) zawartych np. w pyłkach i produktach żywnościowych. Postęp medycyny, np. diagnostyka molekularna, pozwala coraz lepiej zrozumieć ten problem. A jest to problem nierzadki. Uważa się, że 60 proc. objawów alergii pokarmowej ma związek z alergią wziewną. W związku ze spodziewanym wzrostem liczby chorych na alergie pyłkowe, rozpowszechnienie krzyżowych alergii pokarmowych jeszcze się zwiększy.

Od swędzenia gardła do anafilaksji
Alergia krzyżowa najczęściej objawia się pieczeniem i swędzeniem warg, podniebienia oraz języka i chrypką. Jest to tzw. zespół alergii jamy ustnej (ang. oral allergy syndrome, OAS). W niektórych przypadkach - również poza okresem pylenia roślin ? chorzy skarżą się na katar sienny. Mogą się także pojawić nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka. Stosunkowo często występują zmiany skórne. Sporadycznie dochodzi do napadu astmy lub anafilaksji. Ta ostatnia to silna reakcja nadwrażliwości, która może zagrażać życiu!

Jakie alergie mogą się krzyżować?
Oto wybrane alergie krzyżowe:

  • Pyłki leszczyny: jabłka, gruszki, brzoskwinie, orzechy laskowe;
  • Pyłki brzozy: jabłka, gruszki, brzoskwinie, pomidory, marchew, kiwi, orzechy włoskie i laskowe;
  • Pyłki traw: melon, arbuz, pomidory, soczewica, orzeszki ziemne;
  • Pyłki chwastów: zioła, przyprawy, seler, jabłka, marchew.




  • Co jeść przy alergii krzyżowej?
    Osoby uczulone na pyłki powinny unikać pokarmów, które wywołują u nich objawy alergiczne. Początkowo wystarczy zrezygnować z produktów surowych, bo chorzy tolerują te ugotowane czy bez skórki. Niestety wraz z postępem rozwoju alergii krzyżowej, może zmaleć tolerancja także na pokarmy przetworzone.

    Uwaga na testy
    Specjaliści odnotowują coraz więcej przypadków silnych reakcji krzyżowych. Dlatego ostrzegają, by osoby z alergią pyłkową uważały na to, co jedzą. Podkreślają też, że nie należy samodzielnie interpretować wyników testów na alergie pokarmowe i stosować diety jedynie na ich podstawie, bo może to prowadzić do groźnych konsekwencji. Każdorazowo wynik takich testów powinien być skonsultowany z alergologiem.

    Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/aktualnosci/187022,alergolog-ostrzega-osoby-uczulone-na-pylki-przed-reakcja-krzyzowa-na-alergeny (dostęp 08.10.2019)
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/591,alergia-pykowa.html (dostęp 08.10.2019)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/62554,zespol-alergii-jamy-ustnej (dostęp 08.10.2019)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/62825,reakcje-krzyzowe-u-chorych-z-uczuleniem-na-alergeny-pylku-roslin (dostęp 08.10.2019)
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/62293,alergeny-krzyzowe (dostęp 08.10.2019)
  • https://podyplomie.pl/medycyna/26570,alergia-krzyzowa (dostęp 08.10.2019)
  • http://www.alergia-astma-immunologia.pl/2018_23_2/AAI_02_2018_1319_wawrzenczyk.pdf"
  • http://www.alergia-astma-immunologia.pl/2018_23_2/AAI_02_2018_1319_wawrzenczyk.pdf(dostęp 08.10.219)


  • Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900040