Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

O alergii na jad pszczeli

O alergii na jad pszczeli

Ostatnio o nich głośno bzyczy w internecie - i to nie bez powodu! Wszyscy wiemy, że pszczół z roku na rok jest coraz mniej na świecie. I choć zawdzięczamy im tak wiele, w tym nasze istnienie, ich użądlenie może zagrażać życiu tych osób, które są uczulone na jad pszczeli. Czy wiecie, jak radzić sobie w przypadku alergii? Zapraszamy do lektury!

Przyczyny alergii na jad owadów

Alergeny owadów błonkoskrzydłych (pszczół miodnych, a także trzmieli) oraz osowatych (m.in. osa zwyczajna, szerszeń) zawierają kilka antygenów, których skład jadu różni się między poszczególnymi gatunkami. Jednym z antygenów jest hialuronidaza, która daje odczyny krzyżowe między białkami os i pszczół. Nie u każdego występuje alergia na jad pszczeli. Wszystko zależy od tego, czy w organizmie człowieka znajdują się przeciwciała. Ich największa ilość zlokalizowana jest w różnych tkankach - szczególnie w przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym oraz sercu. Choć wszystko uzależnione jest od alergenów, uczulenie na jad pszczeli pojawia się zazwyczaj u pszczelarzy oraz ich rodzin, a także u osób mieszkających w sąsiedztwie. Należy pamiętać, że alergia nasila się w miarę wzrostu ilości użądleń. Co jest bardzo istotne w przypadku pszczelarzy mających stały kontakt z tymi owadami.

Charakterystyka użądlenia przez pszczołę

Samica pszczół może użądlić tylko raz, a potem ginie. Jest to spowodowane pozostawionym przez nią w skórze człowieka żądle, które zawiera woreczek z jadem, mięśniami, a także zwojem nerwowym. Żądło zaczyna zagłębiać się coraz bardziej w skórę, wstrzykując pozostałą część jadu.

Objawy alergii na jad pszczeli

Uczulenie na jad pszczoły ma różne objawy. Według klasyfikacji Mullera wyróżniamy aż cztery stopnie. Dodatkowo, objawy poszczególnych tych grup mogą ze sobą współwystępować.

  • Stopień pierwszy - pokrzywka, świąd, niepokój oraz ogólne złe samopoczucie.
  • Stopień drugi - opuchlizna, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka, a także ucisk w klatce piersiowej czy zawroty głowy.
  • Stopień trzeci - duszności, chrypa i świst krtaniowy.
  • Stopień czwarty - wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, sinica, nietrzymanie moczu i stolca. W przypadku współwystępowania objawów poszczególnych grup, istnieje zwiększone ryzyko nasilenia anafilaksji, czyli najgroźniejszej, zagrażającej życiu reakcji alergicznej.
  • Pierwsza pomoc w przypadku alergii na jad pszczeli

    W przypadku użądlenia u uczulonego na jad pszczeli, należy jak najszybciej udać się do lekarza lub najbliższego oddziału ratunkowego, który udzieli pomocy. Osoba uczulona nie powinna zwlekać, czekając na pierwsze objawy, gdyż ich pojawienie może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. Pamiętaj! Zawsze trzymaj w domowej apteczce adrenalinę, hydrokortyzon oraz leki antyhistaminowe.

    Źródła:

  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/jadowadow/58590,uczulenie-na-jad-pszczol [dostęp: 23.04.2021 r.]
  • https://diag.pl/sklep/badania/ige-sp-i1-jad-pszczoly/ [dostęp: 23.04.2021 r.]
  • https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-oddechowego-i-alergie,alergia-na-jady-owadow---przyczyny--objawy-i-leczenie,artykul,1696101.html [dostęp: 23.04.2021 r.]
  • https://www.medonet.pl/zdrowie,uzadlenie-pszczoly---objawy--pierwsza-pomoc--alergia-na-jad,artykul,1733212.html [dostęp: 23.04.2021 r.]
  • Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2021 05 PL-N-ZI-ALY-2100004