Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady O alergii na nikiel
O alergii na nikiel
Uczulenie na nikiel to najpowszechniejsza alergia kontaktowa w krajach rozwiniętych. Dowiedz się, gdzie znajdziesz ten metal.
O alergii na nikiel

Uczulenie na nikiel to najpowszechniejsza alergia kontaktowa w krajach rozwiniętych. Dowiedz się, gdzie znajdziesz ten metal.

Alergia na nikiel jest częstą przyczyną wyprysku kontaktowego. Objawy uczulenia pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin do kilku dni po ekspozycji na ten metal i trwają nawet do czterech tygodni. Symptomem alergii na nikiel może być wysypka, swędzenie, zaczerwienienie skóry czy suche plamy, które przypominają poparzenie. Objawy uczulenia pojawiają się w miejscu, w którym skóra stykała się z niklem, ale nie tylko.


Pamiętaj, że metal ten jest bardzo często dodawany do pierścionków, kolczyków, naszyjników (nawet złotych!), haftek w bieliźnie, guzików w dżinsach, sprzączek w paskach czy zamków spodni. Na nikiel możesz się natknąć także w monetach, oprawkach okularów, telefonach, laptopach i tabletach, biżuterii do piercingu, a nawet w kredzie. Nikiel może też być składnikiem narzędzi medycznych. Dlatego o uczuleniu trzeba poinformować lekarza i dentystę. Nikiel występuje również w jedzeniu, co też może szkodzić silnie uczulonym. Dotyczy to zwłaszcza pokarmów w puszkach, ale i np. niektórych margaryn.


Nadwrażliwość układu odpornościowego na nikiel może rozwinąć się po pierwszej ekspozycji lub po powtarzającym się lub przedłużonym narażeniu na ten metal. Alergia na nikiel częściej dotyczy kobiet i bywa dziedziczna. Uczulenia na ten alergen nie można wyleczyć. Terapia polega na unikaniu niklu oraz na łagodzeniu objawów nadwrażliwości.


Źródła:


http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nickel-allergy/home/ovc-20267453
http://alergie.mp.pl/lista/71749,czy-mozna-wyleczyc-alergie-na-chrom-i-nikiel
http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/kontaktowe/57748,alergia-na-nikiel

Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.