Uczulenie na nikiel to najpowszechniejsza alergia kontaktowa w krajach rozwiniętych. Dowiedz się, gdzie znajdziesz ten metal.
Alergia na nikiel jest częstą przyczyną wyprysku kontaktowego. Objawy uczulenia pojawiają się zwykle w ciągu kilku godzin do kilku dni po ekspozycji na ten metal i trwają nawet do czterech tygodni. Symptomem alergii na nikiel może być wysypka, swędzenie, zaczerwienienie skóry czy suche plamy, które przypominają poparzenie. Objawy uczulenia pojawiają się w miejscu, w którym skóra stykała się z niklem, ale nie tylko.
Pamiętaj, że metal ten jest bardzo często dodawany do pierścionków, kolczyków, naszyjników (nawet złotych!), haftek w bieliźnie, guzików w dżinsach, sprzączek w paskach czy zamków spodni. Na nikiel możesz się natknąć także w monetach, oprawkach okularów, telefonach, laptopach i tabletach, biżuterii do piercingu, a nawet w kredzie. Nikiel może też być składnikiem narzędzi medycznych. Dlatego o uczuleniu trzeba poinformować lekarza i dentystę. Nikiel występuje również w jedzeniu, co też może szkodzić silnie uczulonym. Dotyczy to zwłaszcza pokarmów w puszkach, ale i np. niektórych margaryn.
Nadwrażliwość układu odpornościowego na nikiel może rozwinąć się po pierwszej ekspozycji lub po powtarzającym się lub przedłużonym narażeniu na ten metal. Alergia na nikiel częściej dotyczy kobiet i bywa dziedziczna. Uczulenia na ten alergen nie można wyleczyć. Terapia polega na unikaniu niklu oraz na łagodzeniu objawów nadwrażliwości.
Źródła: