Czy osoby uczulone na pyłki leszczyny powinny unikać orzechów laskowych? Poznaj tajemnice alergii krzyżowej.
Kalendarz pylenia w lutym informuje nas, że w powietrzu unoszą się pyłki leszczyny i olchy. Ich stężenie będzie zmienne w zależności od rejonu Polski i okresu. Im bliżej marca, tym bardziej możemy spodziewać się zaostrzenia uciążliwych objawów, ale nie tylko tych podstawowych. Alergia krzyżowa może przysporzyć dodatkowych problemów, więc dobrze wiedzieć, z czym się mierzymy!
Alergia krzyżowa następuje, kiedy jeden alergen rozpozna i połączy się z wcześniej wytworzonymi przeciwciałami innego alergenu o podobnej budowie, często pochodzącego z zupełnie innego źródła.
Alergia krzyżowa następuje, kiedy nasz organizm rozpoznana alergen myląc go z alergenem o podobnej budowie, ale pochodzącym z zupełnie innego źródła. Takie zależności nazywają się reakcją krzyżową. Kiedy za pierwszym razem nasz układ odpornościowy styka się z danym alergenem, dekoduje go i produkuje przeciwciała. Kiedy przy następnym spotkaniu nasz organizm błędnie rozpozna alergen przez jego podobieństwo do znanego wcześniej alergenu, przeciwciała reagują jak na znane zagrożenie i wywołują objawy alergii. Przy reakcji krzyżowej objawy mogą pojawić się nawet przy pierwszym zetknięciu się z alergenem.
Możemy się spodziewać najróżniejszych symptomów. Taka bliźniacza reakcja objawia się zarówno katarem, kaszlem z dusznością, jak i świądem, obrzękiem ust, aż po wymioty, pokrzywkę czy napad astmy oskrzelowej. Dlatego warto znać nie tylko kalendarz pylenia, ale i reakcje krzyżowe.
Spójrzmy, jakie bliźniacze połączenia występują przy okazji lutowego pylenia leszczyny i olchy.
Alergia na pyłek leszczyny
Czynniki wywołujące objawy przy reakcji krzyżowej to orzechy laskowe, orzeszki ziemne, soja i owoce oraz alergeny brzozy, a także olchy.
Alergia na pyłek olchy
Czynniki wywołujące objawy to jabłko, wiśnia, brzoskwinia, gruszka, seler, pietruszka, migdały, orzechy laskowe oraz alergeny brzozy.
Należy podkreślić, że nie są to sytuacje rzadko obserwowane. Według ogólnopolskich badań ECAP ? na olchę uczulonych jest nawet do 11% mieszkańców. A dodatkowo między alergenami olchy i brzozy zachodzą reakcje krzyżowe. Co oznacza, że 95% osób uczulonych na pyłek olchy może mieć objawy alergiczne podczas pylenia brzozy.
Nie bagatelizujmy znaczenia reakcji krzyżowej, a przy objawach alergii skonsultujmy się z lekarzem.
Źródła:
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-krzyzowa-objawy-tabela-alergenow-krzyzowych-aa-GV6k-12aS-kWju.html (Dostęp: 10.01.2023)
https://strefaalergii.pl/rok/juz-czas-na-pylki/ (Dostęp: 10.01.2023)
https://strefaalergii.pl/trendy/zagadka-alergenow-blizniakow/(Dostęp: 10.01.2023)
https://strefaalergii.pl/abc-alergii/sezon_na_olsze/(Dostęp: 10.01.2023)
Copyright by UCB/VEDIM 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2023 03 PL-N-ZI-ALY-2300002