Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Oczy zwierciadłem duszy i… alergii!

Oczy zwierciadłem duszy i… alergii!

Czym są, jak się objawiają i jak powinny być leczone, czyli alergiczne choroby oczu?

  O tym, że jednym z najczęstszych objawów alergii są różnego rodzaju schorzenia oczu, wie niemal każdy. Jak jednak je rozróżnić, a przede wszystkim sobie pomóc? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.  

Pamiętaj! Sezonowe alergiczne zapalenie spojówek
To najczęstsze schorzenie alergiczne oczu. Choroba objawia się m.in. swędzeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu oraz obrzmieniem powiek. Zazwyczaj pojawiają się też napady kichania czy wodnisty wyciek z nosa. Objawy te są wynikiem obcowania z alergenami zawartymi w pyłkach traw, drzew i chwastów. Symptomy alergicznego zapalenia spojówek występują sezonowo, tylko w czasie, kiedy kwitną uczulające rośliny.

Całoroczne (przetrwałe) alergiczne zapalenie spojówek
Objawy zapalenia spojówek tego typu utrzymują się przez cały rok, ale najbardziej dokuczliwe są jesienią i zimą. Choroba wynika głównie z uczulenia na roztocza kurzu domowego i sierść zwierząt Przetrwałe, alergiczne zapalenie spojówek jest podobne do okresowego, ale ma łagodniejszy przebieg. Warto pamiętać jednak, że stan oczu łatwo można pogorszyć, przebywając wśród dymu papierosowego lub spędzając dużo czasu przed komputerem.

Ostre alergiczne zapalenie spojówek
Do ostrego alergicznego zapalenia spojówek dochodzi po nagłym dostaniu się dużej ilości substancji uczulających, np. po pogłaskaniu kota przez osobę, która jest na niego uczulona. Objawem choroby jest przede wszystkim nagły obrzęk spojówek i powiek. Ten rodzaj zapalenia jest bardzo dokuczliwy, ale jego nasilenie trwa stosunkowo krótko? od 24 do 48 godzin.

Kontaktowe zapalenie skóry powiek i spojówek
Jego przyczyną jest kontakt struktur zewnętrznych oka z alergenami, np. zawartymi w kosmetykach, lekach okulistycznych, perfumach czy lakierach do paznokci. Niemal natychmiast pojawiają się zaczerwienienie, pieczenie, a często i nawet zmiana wyglądu skóry oczu, nazywane wyglądem starczym.

Olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek
Brzmi nieco tajemniczo, ale ta jednostka chorobowa jest znana niemal wszystkim. Rozwija się w reakcji na ciało obce w oku. Częściej występuje u osób noszących soczewki kontaktowe (zwłaszcza miękkie wielokrotnego użytku). Jednym z objawów są charakterystyczne brodawki, które w badaniu zauważa lekarz diagnosta. Schorzenie nie zagraża procesom widzenia.

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki
To najcięższa choroba alergiczna oczu. Dotyczy głównie osób (przede wszystkim młodych mężczyzn) z atopowym zapaleniem skóry. Jej objawy to m.in. silne swędzenie powiek i spojówek, zespół suchego oka, przerzedzenie rzęs i brwi. Często pojawia się też przekrwienie spojówek i gęsta, sklejająca powieki wydzielina. Choroba jest trudna do leczenia i może skutkować groźnymi powikłaniami.

Wiosenne zapalenie rogówki i spojówek
Wiosenne zapalenie rogówki i spojówek występuje przede wszystkim w krajach klimatu subtropikalnego. Choroba, która dotyczy głównie chłopców ? alergików przed okresem dojrzewania, objawia się silnym swędzeniem i bólem oczu, światłowstrętem, porannym sklejeniem spojówek gęstą wydzieliną czy zaburzeniami widzenia. Te symptomy pojawiają się wiosną i latem, a łagodnieją w zimie i jesienią. W okresie dojrzewania często ustępują całkowicie. Bywa, że ta odmiana choroby stwarza zagrożenie dla widzenia.  

Alergiczne zapalenie spojówek ? leczenie Leczenie chorób związanych z alergicznym zapaleniem spojówek to przede wszystkim profilaktyka i dbanie o to, by nie zaostrzać objawów, choć niekiedy bywa to trudne. Przede wszystkim należy skupić się jednak na:
 
  • -unikaniu alergenów, w tym m.in. chronienie oczu okularami;
  • -powstrzymywaniu się od tarcia oczu;
  • -przykładaniu chłodnych kompresów
  • -przemywaniu oczu solą fizjologiczną lub preparatem sztucznych łez;
  • -ochronie przed wiatrem
  • -dbaniu o higienę poprzez częste mycie rąk, czy zmianę pościeli.
 

W trudniejszych przypadkach, lekarz z pewnością zaleci farmakoterapię, w której stosuje się leki antyhistaminowe. Innym wyjściem jest immunoterapia, czyli odczulanie.


Źródła:

  • http://www.ujk.edu.pl/studiamedyczne/doc/SM_tom_2/Alergiczne%20choroby%20spojowek%20i%20rogowki%20oraz%20ich%20leczenie.pdf
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73972,wiosenne-zapalenie-spojowek-i-rogowki
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73982,atopowe-zapalenie-spojowek-i-rogowki
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73988,kontaktowe-zapalenie-powieki-i-spojowek
  • https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/73987,olbrzymiobrodawkowe-zapalenie-spojowek
  • https://www.mp.pl/pacjent/alergie/lista/106933,alergia-na-parafenylodwuamine-sztuczna-henne



  • Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900037