Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Jak zaplanować podróż z alergią?
Jak zaplanować podróż z alergią?
Zaplanowanie podróży z towarzyszącą alergią brzmi jak nie lada wyzwanie. Wystarczy jednak kilka wskazówek, które sprawią, że Twój wymarzony urlop obędzie się bez alergii. Poznaj nasze porady i ciesz się latem bez żadnego ale!
Jak zaplanować podróż z alergią?

Kierunek podróży z alergią

Alergicy, lepiej niż ktokolwiek inny, wiedzą, że warto regularnie sprawdzać kalendarz pylenia. Znajomość roślin, które aktualnie pylą, pozwala na takie zaplanowanie aktywności, by nie pokrzyżowało ich uczulenie. Należy o tym również pamiętać, organizując upragniony wakacyjny wyjazd. Podczas wyboru docelowego miejsca wycieczki, warto sprawdzić pory pylenia roślin, na które mamy alergię (w kraju, do którego się wybieramy). Ponieważ lipiec i sierpień są okresem wzmożonego pylenia, dobrym pomysłem jest rozważenie wypoczynku poza sezonem wakacyjnym.

Nadmorskie krajobrazy nie tylko koją duszę, ale i... drogi oddechowe. Przebywanie w takim klimacie - przepełnionym cennymi mikroelementami i składnikami mineralnymi - to naturalna kuracja dla płuc alergików. Przybrzeżne okolice to dla nich bezpieczne miejsce również ze względu na małą zawartość pyłków w powietrzu, wynikającą z wilgotnego wiatru wiejącego od strony morza. Iglaste lasy, porastające te okolice, mają niski potencjał alergenowy. Warto ich szukać również w górach, które także są doskonałym miejscem dla osób uczulonych na pyłki. Co ciekawe, górskie niskie ciśnienie powietrza dodatkowo stymuluje układ oddechowy.

Jaki hotel dla alergika?

Wybór hotelu to kolejna kluczowa kwestia podczas planowania wyjazdu. Informacje oraz opinie publikowane w Internecie pomogą nam w podjęciu decyzji o miejscu zakwaterowania.

Co warto sprawdzić?

  • Wykluczenie hoteli zwierzolubnych - bez względu na to, jak zachęcająco wyglądają na zdjęciach - może okazać się dla alergika obowiązkiem.
  • Bogate dekoracje w hotelowych pomieszczeniach: dywany, wykładziny, ozdobne zasłony i narzuty to miejsca, w których gromadzi się kurz - warto więc ich unikać. Podobnie jest ze sztucznymi roślinami.
  • Uczuleni na pierze powinni przed zarezerwowaniem noclegu sprawdzić, z czego wykonana jest pościel. A także zorientować się, czy jest możliwa jej wymiana na taką, która będzie odpowiednia dla alergików.
  • Wybór hotelu z klimatyzowanymi pomieszczeniami nie jest dobrym pomysłem. Z dbaniem o czystość klimatyzacji bywa różnie, a nieczyszczona staje się idealnym domem dla grzybów i bakterii.
  • Pralka oraz odkurzacz dostępne dla gości to kolejne atuty hotelu. Wybierający się na dłuższe wakacje mogą rozważyć zabranie własnych środków do prania i sprzątania.

Ci, u których występują alergie pokarmowe, powinni upewnić się, czy w hotelowej restauracji istnieje możliwość zamówienia specjalnej diety, wykluczającej produkty, na które są uczuleni. Dodatkowo warto sprawdzić, czy potrawy te przygotowywane są z dbałością o to, by nie przedostały się do nich alergeny. Najlepiej sprawdzą się hotele z dużą ilością gości i szerokim menu, spośród którego każdy alergik znajdzie coś dla siebie. Na wszelki wypadek jednak warto dowiedzieć się, gdzie w pobliżu znajduje się sklep spożywczy lub zabrać sprawdzone produkty ze sobą. A jeśli wybieramy się na egzotyczne wakacje, warto zachować ostrożność przy testowaniu nowości, bez względu na to, jak kusząco wyglądają na talerzu.

O co jeszcze powinien zadbać alergik przed wyjazdem?

Na szczycie listy rzeczy do zabrania na wakacje powinien znaleźć się zapas leków antyhistaminowych. Przezorny zawsze ubezpieczony - warto więc wykupić również dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Na wypadek konieczności wizyty u lekarza, przyda się słowniczek zwrotów związanych z naszymi dolegliwościami i lekami, które przyjmujemy (w języku kraju, do którego się wybieramy).

Źródła

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/wakacje-alergika-jak-je-zaplanowac-aa-Q4U1-ar3V-vmBR.html#wakacje-alergika-kiedy-i-dokad-wyjechac [Dostęp: 16.05.2022]
  2. https://biokurier.pl/relaks/alergik-w-podrozy-certyfikaty-dla-hoteli/ [Dostęp: 16.05.2022]
  3. https://www.hellozdrowie.pl/artykul-alergik-na-urlopie/ [Dostęp: 17.05.2022]
Copyright by UCB/VEDIM 2022. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2022 05 PL-N-ZI-ALY-2200010
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (sierpień): ambrozja
Ambrozja (Ambrosia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae), obejmujący kilkadziesiąt gatunków. Najbardziej znana w...
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.