Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Pokrzywka z zimna

Pokrzywka z zimna

Alergia, potocznie nazywana uczuleniem na zimno, wywoływana jest przez nagłe ochłodzenie ciała. Dotyczy przede wszystkim zmian temperatury otoczenia, dlatego występuje głównie w okresie zimowym. Choć u osób wrażliwych może pojawić się jesienią i wczesną wiosną. Pokrzywka na zimno zazwyczaj występuje po spożyciu zimnych pokarmów. Niewskazane są również kąpiele w zimnej wodzie i dotykanie zimnych przedmiotów.

Jakie są przyczyny i objawy alergii? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie pokrzywki na zimno?

Przyczyny powstawania pokrzywki
Za pokrzywkę na zimno odpowiedzialne jest nadmierne wydzielanie histaminy przez organizm. W momencie, gdy układ immunologiczny odczuwa chłód i odbierze zastane warunki jako wrogie, będzie próbował obronić się przed nimi poprzez wydzielanie histaminy. Bywa, że pokrzywka z zimna jest efektem infekcji wirusowej lub objawem tocznia układowego.

Objawy alergiczne
Alergia objawia się swędzącymi bąblami na skórze. Przybierają one charakterystyczny czerwony kolor. Mogą pojawić się także duszności oraz napad kaszlu, jednak dotyczy to przede wszystkim osób chorych na astmę.

Diagnostyka
Pierwszym krokiem w diagnozowaniu alergii jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, w celu ustalenia powodów występujących objawów pokrzywki. Drugim krokiem jest przeprowadzenie testu z kostką lodu. Polega on na przykładaniu kostki przez 15 minut do skóry przedramienia. Niestety, test nie sprawdzi się u wszystkich. Choć pojawienie się bąbli na skórze świadczy o alergii, ich brak nie jest jej zaprzeczeniem. U niektórych osób potrzebne jest ochłodzenie większych partii ciała. Dopiero wtedy alergia może dać o sobie znać.

Leczenie pokrzywki
Samo leczenie alergii na zimno nie należy do najłatwiejszych. Istotne znaczenie ma systematyczne hartowanie organizmu, które pozwoli oswoić się ze zmianami temperatury. Ważne jest również przyjmowanie leków przeciwalergicznych, które pomagają w zmniejszeniu objawów. Nie należy zapominać o ograniczaniu ekspozycji na zimno. Dzięki temu ryzyko wystąpienia objawów będzie zdecydowanie mniejsze.

Źródła:
  • https://www.recepta.pl/artykuly/uczulenie-na-zimno-jakie-sa-przyczyny-objawy-leczenie
  • https://portal.abczdrowie.pl/uczulenie-na-zimno
  • Copyright by UCB/VEDIM 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-N-ZI-ALY-2000014