Sprawdź dostępność
Zyrtec UCB w swojej aptece

Potówki czy alergia? Jak rozpoznać potówki u dziecka?

Potówki czy alergia? Jak rozpoznać potówki u dziecka?

Każda zmiana skórna u dziecka może zaniepokoić troskliwego rodzica. Potówki są jedną z najczęstszych dolegliwości u niemowlaków, lecz czy warto się nimi martwić? Podpowiadamy, jak je rozpoznać i jaka jest ich przyczyna.

Potówki - przyczyna powstawania

Potówki (łac. miliaria) najczęściej występują u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, lecz nierzadko pojawiają się także u starszych dzieci oraz osób dorosłych. Przyjmują postać drobnych, czerwonych krostek, którym może towarzyszyć świąd oraz uczucie kłucia skóry. Ich przyczyną może być nadmierne pocenie się w wyniku przegrzania organizmu oraz zatkanie gruczołów potowych. Rozwojowi potówek sprzyja również duża wilgotność i wysoka temperatura otoczenia. Sztuczna, nieprzewiewna odzież, szczególnie u niemowląt, u których gruczoły potowe nie są jeszcze do końca wykształcone, mogą więc być przyczyną występowania powyższych zmian skórnych. Do powstawania potówek przyczynić może się także gorączka, urazy i otarcia skóry, a także tłuste i zatykające pory kremy i olejki. Również nadwaga oraz choroby metaboliczne mogą sprzyjać ich rozwojowi.

Gdzie najczęściej powstają potówki?

Na powstawanie potówek narażone są obszary ciała, do których dociera niewystarczająca ilość powietrza:

  • naturalne fałdy ciała (fałdy pachowe, pachwinowe, kolanowe i łokciowe),
  • okolice za uszami u dzieci i dorosłych z gęstym owłosieniem,
  • okolice ud i pośladków
  • obszar stale przykryty ubraniem (obszar pod stanikiem, pieluchami)
  • zabandażowane części ciała
  • okolice gruczołów sutkowych u kobiet i otyłych mężczyzn.

Jak uniknąć potówek u dziecka?

Biorąc pod uwagę mechanizm i przyczyny powstawania potówek, najlepszym sposobem, by im zapobiec, jest unikanie czynników, które je wywołują.

  • Ubieraj dziecko adekwatnie do pogody.
  • Zrezygnuj z odzieży wykonanej ze sztucznych materiałów, postaw na te naturalne i przewiewne (np. bawełna, len). Zwróć również uwagę na materiał, na którym leży dziecko.
  • Unikaj ściśle przylegających ubranek.
  • Zadbaj o to, by temperatura w miejscu, w którym przebywa dziecko, nie przekraczała 24?.
  • Zrezygnuj z dolewania oliwki do kąpieli i stosowania jej bezpośrednio na skórę dziecka.
  • Regularnie zmieniaj dziecku pieluszkę.
  • Postaw na kosmetyki o naturalnym składzie i przeznaczone dla niemowląt, które nie zatykają gruczołów potowych.
  • Kąp dziecko raz dziennie (w okresie letnim dwukrotnie: rano i wieczorem), ale unikaj długich i gorących kąpieli.

Potówki czy alergia? Jeśli objawy skórne ustępują po zastosowaniu powyższych zasad, łatwo wykluczyć alergię jako przyczynę ich wystąpienia, szczególnie w sezonie letnim, gdy na zewnątrz mamy do czynienia z wysokimi temperaturami. Nie oznacza to jednak, że potówki mogą wystąpić tylko latem. Wskazówką do wykluczenia alergii może być też miejsce wystąpienia zmian skórnych oraz ich intensywność - w przypadku uczulenia dziecko intensywnie się drapie, mogą również wystąpić inne dolegliwości, takie jak niepokój czy gorączka. W przypadku trudności z rozpoznaniem przyczyn, szczególnie jeśli na skórze pojawiają się zmiany ropne, należy skonsultować się z lekarzem, który postawi diagnozę i zaplanuje leczenie.

Źródła:

  1. https://plodnosc.pl/potowki-czy-alergia-u-niemowlaka-jak-rozpoznac-roznice/ (Dostęp: 01.12.2022)
  2. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci/wysypka-na-skorze-niemowlaka-potowki-czy-moze-alergia-aa-3b5e-THcb-d3KT.html(Dostęp: 01.12.2022)
  3. https://www.doz.pl/czytelnia/a13089-Potowki__czym_sa_i_jak_sie_ich_pozbyc_Leczenie_potowek_u_dzieci_i_doroslych (Dostęp: 01.12.2022)
Copyright by UCB/VEDIM 2023. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2023 01 PL-N-ZI-ALY-2300016