Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Przeziębienie czy alergia: jakie są objawy alergii?
Przeziębienie czy alergia: jakie są objawy alergii?

Alergia bywa mylona z katarem i przeziębieniem. Sprawdź, co może wskazywać na uczulenie.

Przeziębienie czy alergia: jakie są objawy alergii?

Alergia bywa mylona z katarem i przeziębieniem. Sprawdź, co może wskazywać na uczulenie.

Charakterystyczne objawy
Jakie są objawy alergii? Do typowych symptomów uczulenia zaliczamy: wodnisty katar (który nie zmienia się w trakcie trwania choroby), salwy kichania, swędzenie nosa, uczucie blokady nosa i pogorszenie węchu. Nierzadko występuje też łzawienie i swędzenie oczu, zaczerwienienie spojówek, swędzenie podniebienia, gardła czy ucha. Jeśli chory ma również astmę, może dodatkowo uskarżać się na napadowy suchy kaszel i świszczący oddech. Tymczasem objawy przeziębienia to zazwyczaj: zmniejszenie apetytu, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączka, ból mięśni i gardła oraz kaszel.

Występowanie po kontakcie z alergenami
Podczas gdy za przeziębienie odpowiadają wirusy, alergii winna jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na czynniki zwane alergenami. Dlatego objawy alergii ? w odróżnieniu od symptomów przeziębienia ? pojawiają się po kontakcie z alergenami, czyli np. pyłkami traw, chwastów i drzew, kurzem domowym, grzybami pleśniowymi (zarówno zewnątrz-, jak i wewnątrzdomowymi) czy zwierzętami.

Nie przenosi się
Na katar czy przeziębienie często zapadają także osoby z najbliższego otoczenia chorego. Alergią nie można się zarazić. Warto jednak przypomnieć, że uczulenie może być dziedziczne.

Czas trwania uzależniony od alergenu
Przeziębienie trwa zazwyczaj 3-14 dni. W przeciwieństwie do tego, symptomy alergii, jeśli nie są leczone, trwają tak długo, dopóki jesteśmy narażeni na kontakt z alergenem.

Specjalna diagnostyka i leczenie
Objawy przeziębienia mogą ustąpić samoistnie. W przypadku, jeśli symptomy są bardziej dokuczliwe stosuje się tzw. leki objawowe w postaci tabletek na gardło, syropów czy kropli do nosa. Natomiast w terapii alergii zaleca się unikanie alergenów, a najczęściej stosowaną grupą leków są tzw. antyhistamiki. Blokują one działanie histaminy, która jest odpowiedzialna za większość objawów alergii. Do leków z tej grupy należy m.in. cetyryzyna. By zdiagnozować alergię najczęściej stosuje się testy alergiczne, np. skórne testy punktowe i testy z krwi.

Źródła:

https://grypa.mp.pl/lista/61758,jak-odroznic-katar-i-przeziebienie-od-alergii

Copyright by UCB/VEDIM 2019. Wszystkie prawa zastrzeżone PL-P-ZI-ALY-1900022

Inne porady
Porady
Jak alergie wpływają na przebieg ciąży i zdrowie płodu?
Alergie to powszechny problem zdrowotny, który dotyka wielu kobiet, również w okresie ciąży. Niektóre przyszłe...
Porady
Alergie u niemowląt a karmienie piersią: czy mleko matki...
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób żywienia niemowląt, dostarczający niezbędnych składników odżywczych oraz...
Porady
Weź udział w quizie na temat wiosennej alergii
Alergia to coraz powszechniejszy problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie. Czy wiesz, jakie...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.