Menu
Menu
 Odwiedź nas na:
Strona główna Porady Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami są sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) oraz sosna czarna (Pinus nigra). Są to drzewa długowieczne, osiągające znaczną wysokość i mające charakterystyczne igły, które mogą być utrzymywane przez kilka lat.
Sezon pylenia (czerwiec): sosna i bylica
Charakterystyka Roślin

 1. Sosna

Sosna (Pinus) to rodzaj drzew iglastych z rodziny sosnowatych (Pinaceae). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami są sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) oraz sosna czarna (Pinus nigra). Są to drzewa długowieczne, osiągające znaczną wysokość i mające charakterystyczne igły, które mogą być utrzymywane przez kilka lat.

 1. Bylica

Bylica (Artemisia) to rodzaj roślin z rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce najpowszechniejsza jest bylica pospolita (Artemisia vulgaris). Są to rośliny wieloletnie, często występujące na nieużytkach, przydrożach i terenach ruderalnych. Charakteryzują się pierzasto podzielonymi liśćmi i drobnymi, żółtymi lub zielonkawymi kwiatami.

Mechanizm Pylenia

 1. Sosna

Sosny są roślinami wiatropylnymi. Ich pyłek jest produkowany w dużych ilościach przez męskie szyszki, które rozwijają się na końcach młodych pędów. Pyłek jest lekki i ma strukturę ułatwiającą unoszenie się w powietrzu, co zwiększa szanse na zapłodnienie żeńskich szyszek. Proces pylenia sosny jest masowy, co sprawia, że jej pyłek może być przenoszony na znaczne odległości przez wiatr.

 1. Bylica

Bylica również jest rośliną wiatropylną. Jej drobne kwiaty produkują pyłek, który jest transportowany przez wiatr. Bylica kwitnie i pyli w sposób mniej spektakularny niż sosna, ale pyłek bylicy jest bardziej alergizujący dla ludzi.

Okres Pylenia

 1. Sosna

Okres pylenia sosny w Polsce przypada na maj i czerwiec. W tym czasie pyłek sosny może być obserwowany w powietrzu w dużych ilościach – często widoczny jest w postaci żółtego osadu na powierzchni wody, samochodów i innych przedmiotów na zewnątrz.

 1. Bylica

Bylica zaczyna pylić znacznie później, zazwyczaj od końca czerwca do września. Szczyt pylenia przypada na lipiec/sierpień, kiedy to stężenie pyłku bylicy w powietrzu jest najwyższe.

Objawy alergiczne

 1. Pyłek sosny

Choć pyłek sosny jest bardzo zauważalny, rzadko wywołuje silne reakcje alergiczne. Może jednak prowadzić do podrażnień błon śluzowych nosa i oczu u osób szczególnie wrażliwych.

 1. Pyłek bylicy

Pyłek bylicy jest silnym alergenem. Może powodować objawy, takie jak:
 • kichanie,
 • swędzenie i zaczerwienienie oczu,
 • katar sienny,
 • astma oskrzelowa,
 • pokrzywka skórna.

Sposoby radzenia sobie ze szczytem pylenia

 1. Unikanie Ekspozycji

Najskuteczniejszą metodą unikania objawów alergii jest unikanie ekspozycji na pyłki. W czasie szczytu pylenia warto:
 • pozostać w pomieszczeniach, szczególnie w dni wietrzne,
 • zamykać okna i drzwi, szczególnie rano i wieczorem, kiedy stężenie pyłków jest najwyższe,
 • korzystać z klimatyzacji z filtrami pyłkowymi.

 1. Leki antyhistaminowe

Stosowanie leków antyhistaminowych może znacznie złagodzić objawy alergii. Są dostępne bez recepty, ale warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem ich stosowania.

 1. Immunoterapia

W przypadku ciężkich alergii można rozważyć immunoterapię, czyli odczulanie. Polega ona na stopniowym wprowadzaniu alergenów do organizmu, co zmniejsza wrażliwość na pyłki w dłuższym okresie.

 1. Czystość w domu

Regularne sprzątanie i stosowanie oczyszczaczy powietrza w domu mogą pomóc w redukcji stężenia pyłków w pomieszczeniach.

 1. Noszenie okularów i masek

Noszenie okularów przeciwsłonecznych oraz masek na twarz także przyczynia się do minimalizacji ilości pyłków dostających się do oczu i dróg oddechowych.

Podsumowanie

Pylenie sosny i bylicy to istotne zjawiska dla osób z alergiami. Sosna, będąca drzewem iglastym, pyląca głównie w maju i czerwcu, rzadko wywołuje silne reakcje alergiczne, mimo dużych ilości pyłku. Bylica, roślina z rodziny astrowatych, pyli od końca czerwca do września, a jej pyłek jest silnym alergenem, powodującym objawy takie jak katar sienny, astma, i pokrzywka skórna. Unikanie ekspozycji na pyłki, stosowanie leków antyhistaminowych, immunoterapia oraz utrzymywanie czystości w domu są skutecznymi metodami radzenia sobie ze szczytem pylenia. Noszenie okularów i masek również może pomóc w ochronie przed alergenami.

Bibliografia

 1. Kaczmarek J.: Pylenie roślin w Polsce. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2015.
 2. Rapiejko P., Stankiewicz W., Szczygielski K. i in.: Alergiczny nieżyt nosa w Polsce. „Otolaryngologia Polska” 2007, 61(4), 557-561.
 3. Wojdyło B. A. i in.: Pylenie roślin i alergie w Polsce. Medycyna Praktyczna. Kraków 2013.

Copyright by UCB/VEDIM 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone. Data oprac. 2024 06 PL-ZI-2400007
Inne porady
Porady
Sezon pylenia (lipiec): pokrzywa, babka lancetowata, komosa i szczaw
Pylenie roślin jest jednym z głównych źródeł alergii sezonowych. W Polsce wiele osób cierpi na...
Porady
Sezon pylenia (maj): trawy i grzyby mikroskopijne
Późna wiosna to niestety czas wzmożonego pylenia traw. Niestety, ponieważ szczyt pylenia jest przez wielu...
Porady
Alergia a depresja: co należy wiedzieć?
Alergia to nie tylko problem fizyczny. Może bowiem mieć wpływ na zdrowie psychiczne. Coraz więcej...
Zyrtec UCB
Lek przeciwhistaminowy
o działaniu przeciwalergicznym.