Objawy alergii po sezonie pylenia mogą oznaczać uczulenie na domowego pupila. Sprawdź, jakie zwierzęta powodują nadwrażliwość
Objawy alergii po sezonie pylenia mogą oznaczać uczulenie na domowego pupila. Jakie zwierzęta powodują taką nadwrażliwość?
Kot
Należy do zwierząt domowych, które uczulają najczęściej i najsilniej. Objawem nadwrażliwości na jego alergeny może być kichanie, katar, łzawienie oczu, uczucie braku powietrza, świszczący oddech czy wysypka. Nie zapominaj, że uczula zarówno sierść, jak i substancje wydzielane ze śliną i moczem oraz związki zawarte w naskórku. Dlatego, niestety, błędne jest przekonanie, że niektóre rasy, np. sfinks, są całkowicie bezpieczne dla alergików.
Pies
Jego alergeny obecne są w ślinie, pocie, łoju, moczu, złuszczającym się naskórku, a gromadzą się w sierści czy włosach. Ocenia się, że spośród ssaków żyjących w bliskim otoczeniu ludzi, psy mają najmniejsze właściwości uczulające. Na ogół są zatem dobrze tolerowane. Jeżeli jednak po kontakcie z psem odczuwasz objawy astmy lub nieżytu nosa, najlepiej zrezygnuj z posiadania tego zwierzęcia.
Gryzonie
Uczulenie na chomiki, świnki morskie, szczury czy króliki to coraz częstszy problem. Głównym źródłem alergenów drobnych gryzoni jest mocz. Alergeny te powodują objawy ze strony dróg oddechowych, jak również skórne. Pamiętaj, że gryzonie silnie alergizują. Część specjalistów uważa na przykład, że w ciągu roku alergia może rozwinąć się prawie u wszystkich dzieci opiekujących się świnką morską.
Ptaki
Źródłem alergenów papug, papużek falistych, kanarków czy gołębi hodowlanych są pióra, naskórek oraz odchody. Kontakt z nimi u osób uczulonych może wywoływać m.in. alergiczny nieżyt nosa i spojówek, astmę czy tzw. zespół ptak-jajo (znamionuje go m.in. pokrzywka na skórze). Objawem może być także alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Czy wiesz, że uczulenie na ptaki hodowlane częściej dotyczy dorosłych?
Koń
Objawy, które możesz odczuwać po kontakcie z koniem to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry i astma oskrzelowa. Alergeny tego zwierzęcia występują w naskórku, pocie oraz włosiu. Co prawda koń jest zwierzęciem domowym dla niewielkiej części z nas, ale niektórzy badacze są przekonani, że przyczyną alergii może być także włos koński, który wchodzi w skład materacy, obić mebli czy klap marynarek.
Inne
Eksperci uważają, że powodem alergii mogą być wszystkie zwierzęta futerkowe. A skąd biorą się reakcje uczuleniowe po kontakcie z gadami, płazami czy rybkami? Sądzi się, że objawy alergii związane z tymi zwierzętami dotyczą ich pożywienia, czyli karaluchów, myszy czy pokarmu dla rybek. Mamy dla ciebie też dobrą wiadomość: alergolodzy uznali, że nadwrażliwcy mogą bez obaw hodować w domu żółwia.
Źródła:
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/60034,alergia-na-wlos-konia
https://alergie.mp.pl/lista/61454,pies-dla-alergika
https://alergie.mp.pl/lista/show.html?id=144464
https://alergie.mp.pl/lista/61453,ktore-ptaki-hodowlane-najczesciej-wywoluja-alergie
http://www.czytelniamedyczna.pl/1580,uczulenie-na-naskorki-zwierzat.html
https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne
© Copyright by UCB/VEDIM 2018. Wszystkie prawa zastrzeżone. PL/ZI/1810/0046